Верује се да је осумњичени Абд ал-Рахим ал-Нашири учествовао у планирању бомбардовања брода "УСС Цолеа" у Јемену 2000. године, а ЦИА је била уверена да зна и за друге планиране нападе.
Агенти ЦИА су током испитивања Ал Наширија окрутно мучили на разне начине. Они су га скидали голог, везивали га у ланце, ударали о зидове, затварали у малу кутију и симулирали егзекуције над њим, као и контроверзни метод "вотербординг" приликом којег су му преко лица стављали крпу, а затим сипали воду на њега како би он имао осећај да се дави. Међутим, то је све било споменуто у званичним извештајима.
Многе појединости тога шта се дешавало Ал Наширију током неколико недеља мучења на Тајланду нису објављене.
Оне су описане у писмима које је објавила Национална безбедносна архива, приватни истраживачки институт, који их је добио на основу Закона о слободи информација.
Та документа су, наравно, редигована и многе ствари су скривене, али је из њих јасно да је Хаспел наредила агресивно мучење осумњиченог, чим је доведен у притворску јединицу.
Како се наводи, одмах су му обријали главу и ставили ланце. Сатима су га држали у малој кутији где је могао да стане само склупчан.
Након што су га ударали о зид, он је наводно почео да одаје планове напада на бродове у Хормушком заливу.
У једном од докумената пише да је он једног дана три пута подвргаван симулацији дављења.
Такође су га често држали у потпуном мраку са капуљачом на глави и тада би био смештен у такозваној "великој кутији".
Из докумената се може закључити да су се технике мучења смењивале више пута.
- Испитивачи су покрили главу субјекта капуљачом и оставили га да лежи на столу (након вотербординга), стењући, дрхтећи и изнова молећи Бога да му помогне - пише у једном од докумената који се односи на 12. дан мучења. Како пише, након пола сата лежања он је поново подвргнут мучењу водом, а затим го затворен у малу кутију.
Наводи се да су испитивачи такве сеансе мучења понављали изнова и изнова.
Како пише у последњем документу, он је на крају рекао да ће им испричати све што желе да чују.
Портпарол ЦИА Тимоти Л. Барет рекао је да агенција не жели да коменатрише објављене декласификацију докумената нити чињеницу да су много редиговани.
Ал Нашири је био један од тројице затвореника који су у периоду након 11. септембра 2001. године били подвргнути вотербордингу, која је у то време била дозвољена законом.
Затварање Ал Наширија, како на Тајланду, тако и након његовог пребацивања у другу тајну локацију ЦИА у Пољској у децембру 2002. године, кратко је описао Сенатски обавештајни одбор у извештају од 700 страница о издржавању притвора објављеном крајем 2014. године.
Извештај наводи речи једног испитивача ЦИА, према којима Ал Нашири, држављанин Саудијске Арабије, који је ухапшен у октобру 2002. године у Уједињеним Арапским Емиратима, уопште није обезбедио никакве информације због којих би био подложан суђењу. Касније је пребачен у војни затвор у заливу Гвантанамо, Куба, где је и данас затворен.
Упркос контроверзама везаним за вођење тајног затвора на Тајланду и мучење затвореника, Ђина Хаспел је ове године постављена за шефа ЦИА.
ОВДЕ погледајте како је иранска војска елиминисала екстремисте.
Извор: Блиц