БЕОГРАД - Премијер Александар Вучић изјавио је вечерас да Србија неће да буде накарадна и неће доживети банкрот, иако су је неодговорни људи довели до ивице банкротства и додао да ће пре краја мандата ове владе Србија бити нормалнија, модернија земља.
Вучић је гостујући на РТС рекао да смо за реформске законе, о раду, стечају, планирању и изградњи, ПИО, добили подршку целог света. Премијер је запитао и зашто би неко уопште предузимао тешке политичке потезе и казао да жели да види оне који им се супротстављају на политичкој сцени, иако ту баш међу странкама и не види неку конкуренцију. "Да ли смо ми лопови, да ли законом о раду крадемо, узимамо, отимамо да видимо наше мотиве" запитао је Вучић и подвукао: "Једини наш мотив јесте да у земљи покренемо ствари - реформишемо је и да за три-четири године сви могу да кажу ми смо нормална земља". Према његовим речима, "нећемо да будемо накарадни" и неће се дозволити да Србија доживи банкрот. "Нећемо доживети банкрот иако су нас неодговорни људи довели до ивице банкротства - нећемо јер ћемо предузети све мере да будемо нормална земља", рекао је премијер и додао да ће се све то учинити без ичије помоћи. Он је навео да не може да каже да ли ће то умети да се цени, али је сигуран да ће Србија бити боља и модернија и нормалнија земља пре краја мандата ове владе. Никада више ниједна влада неће после мењати овакве норме, казао је Вучић. Дошло је време за реформе и као што сам и рекао у амбасади Француске вечерас, сви виде да реформе не одлажемо и да то значи оздрављење и бољитак за српску породицу, за Србију, напоменуо је Вучић. Ако то не виде данас, видеће за три-четири године, рекао је Вучић. Одговарајући на питања, премијер је навео да сматра да би актуелни министар привреде Душан Вујовић био добро решење за министра финансија, ако се буде изјаснио да жели да прихвати то министарство.
Вучић: Поносни смо што смо почели да мењамо Србију "Реформски закони су једно од наших обећања и поносни смо што смо почели да мењамо оно од чега смо бежали годинама", додао је Вучић. "Почели смо да мењамо оно од чега смо бежали претходних година, чега смо се плашили. А плашили смо се незадовољства оних који не брину о радницима, о послу, о привреди, него само о себи", рекао је Вучић. Премијер је навео да сада сви виде да се реформе у земљи не одлажу и да то значи оздрављење и бољитак за српску породицу, за Србију. "Ако то не виде данас, видеће за три-четири године", рекао је Вучић. Он је оценио да и политички противници поштују и признају да је ово велики напредак и велика реформа и да и они знају да је такав закон о раду, додуше, како је рекао, нешто либералнији, доносио и Зоран Ђинђић 2001. године. Вучић је рекао да је српска економија у јако тешкој ситуацији, наводећи да је од 2005. до 2012 укупан број запослених опао за 354.000, од чега је 318.000 изгубило посао у привредном сектору.
Ђинђићев Закон о раду је био либералнији Он је казао да ће се новим законом о раду који је усвојила Влада, а подржали они који желе да улажу новац у Србију, добити флексибилније тржиште, напомињући да је "Ђинђићев" закон о раду из 2001. године био много либералнији од овог данашњег. "У односу на тај закон из 2001.године, сада је прецизније уређен рад на одређено време, годишњи одмор је усклађен са Канцеларијом међународне организације рада и регулисан је повољније за запослене него што је био тада", рекао је Вучић. Он је навео да се новим законом гарантује минимум права у погледу рада ноћу, сменског рада, на дан празника, а веома прецизно су наведени отказни разлози и процедуре за заштиту радника. Вучић је, коментаришући Закон из 2001. године, рекао да га чуди што сада они који су подржавали такав либералнији закон, сада критикују актуелни са тобоже социјалдемократске позиције. "Ми хоћемо флексибилније тржиште рада, показало се да су и сада са овим законом о раду људи добијали отказе", напоменуо је Вучић. Према његовим речима, у претходној деценији направљен је један накарадни систем у коме сви желе да раде у јавним предузећима. "Ми идемо у Европску унију. Ово је закон који подржава ЕУ. Ако нећете да правимо здрав систем, онда нам кажите то, да хоћемо да имамо социјалистичко управљање и да истерамо инвеститоре. Ако хоћете такав систем, нека то ради неко други, ја у томе нећу да учествујем", истакао је премијер. Говорећи о мотивима за доношење закона, Вучић је прокоментарисао да политички сигурно није, јер само доноси проблеме. "Једини наш мотив је да у Србији покренемо ствари, да земљу реформишемо. Овакве реформе је успела да спроведе Естонија, Португалија, и Грчка која је натерана", рекао је Вучић и нагласио да су овај закон подржали они који желе да улажу новац у Србију.
Тешко ми је пао Крстићев одлазак Он је додао да не жели да види незадовољне министре у влади, истичући да му је тешко пао одлазак министра финансија Лазара Крстића, али да не жели да говори више о његовом личном чину. "Мени је тешко пао његов одлазак из владе, али он остаје у кабинету као специјални саветник", рекао је Вучић. Он је додао да је Крстић помогао влади и да данас Србија има стабилно финансијско тржиште "и поред тешке вести да је министар финансија отишао". Премијер је рекао да је члановима владе поручио да, ако су незадовољни, изађу из владе.
Србија никад није имала већу подршку у свету Он је оценио да Србија никад није имала јачу подршку у свету и да о томе сведоче резултати његових посета Француској, Немачкој и Русији. "Србију нигде нисмо обрукали", рекао је Вучић и додао да је српска делегација из свих посета дошла са много добрих резултата, од којих неке није очекивала. Вучић је рекао да је "једнако лепо и једнако тешко разговарати са Ангелом Меркел и са Владимиром Путином". Вучић је навео и да је у Француској, на пример, разговарано о метроу, обећана помоћ за пољопривреду, железницу... "Никада таква подршка у Француској", рекао је Вучић и додао да је слично било и у Немачкој и Русији. Према његовим речимам, јуче је имао веома добар разговор са помоћницом америчког државног секретара Викторијом Нуланд и да се могу очекивати нове инвестиције из те земље. Одговарајући на питања о недавној посети немачких парламентараца Србији, Вучић је рекао да нису постављени никакви нови услови и да су то услови познати већ пет година. Он је навео се са Андреасом Шокенхофом разговарало о закону о раду, ситуацији у Косовској Митровици, реформама... Одговарајући на питање о интересовању страних компанија за Железару Смедерево, Петрохемију, Вучић је рекао да су за Железару заинтересоване америчке и руске компаније, а да ће се изабрати најбоље решење за земљу и раднике. "Ако то (Железару) успемо да завршимо, то ће бити велики - огроман успех за све нас. Свакако смо спремни да помогнемо инвеститору и изабраћемо најбоље решење и за раднике и за Србију", рекао је премијер. Како је навео, то су кључна предузећа која могу да раде изванредно и зарађују огроман новац. Међутим, он је упозорио да се ради о фирмама које имају 500 милиона евра негативног капитала, да "нисмо добра удавача", те да су стога све приче да "неко хоће да нам отме нешто, чиста глупост".
Прочитајте још:Национална гарда у Славјанску разапела трогодишње дете „као Исуса“МИРЈАНА БОБИЋ МОЈСИЛОВИЋ: Пале су маске – ЕУ ствара Велику Албанију
Говорећи о донаторској конференцији 16. јула у Бриселу, Вучић је рекао да је то веома важан политички догађај, али да је мало ко то приметио, зато што су људи незадовољни. "Нико зиму неће дочекати на улици, сви ће добити куће од државе. Људи не морају да буду нервозни, али све треба урадити тако да нико не може да каже да је и један динар негде нестао", закључио је Вучић. Извор: Танјуг,РТВ,