Анкета која је спроведена у Немачкој, Француској и Великој Британији показује да становници ових држава у целини сумњају у потребу за примањем у ЕУ Грузије, Молдавије и Украјине. Немци су најрезервисанији по питању ширења ЕУ.
Већина становника Немачке и око половине становника Велике Британије и Француске негативно се односе према перспективи уласка Молдавије, Грузије и Украјине у Европску унију, сведоче подаци анкете коју јс спровела агенција ICM Research. Грузија, Украјина и Молдавија су 27. јуна потписале споразуме о придруживању ЕУ, чији део чине споразуми о зони слободне трговине. Грузија и Молдавија су ова документа већ ратификовале; све три земље спроводе реформе како би испуњавале захтеве које Европска унија поставља онима који желе да постану чланови ЕУ. Анкета која је спроведена у три водеће европске земље – Немачкој, Француској и Великој Британији показује да становници ових земаља углавном сумњају у потребу за пријемом у ЕУ Грузије, Молдавије и Украјине. Немци су најрезервисанији по питању ширења ЕУ. На питање: „Да ли подржавате или не примање нових чланова као што су Грузија, Украјина и Молдавија у састав ЕУ?“ – „подржавам“ је рекао само око 1% испитаника. Још 21% је одговорио „углавном подржавам“, а 71% испитаника је одговорио негативно. Резултати анкетирања становника Француске и Велике Британије су показали да је број оптимистички расположених у вези с питањем ширења Европске уније већи: у обе земље се „за“ изјаснило око 38% испитаника. Међутим, још више испитаника – 47% Француза и 45% становника Велике Британије, није подржало перспективу евроинтреграције бивших совјетских република. Известан број Европљана још нема одређени став: у Немачкој се за „тешко ми је да кажем“ изјаснило око 6% испитаника, у Фанцуској – 15%, а у Великој Британији – 17%.
Прочитајте Идеја децентрализације у Европи, је у пракси створила сепаратизам!
Подаци анкете су такође показали да су у Великој Британији главне присталице ширења ЕУ млади људи у узрасту 18-24 године – 53% се изјаснило „за“. Око трећине анкетираних представника британске омладине се још није одлучило (31% је било „тешко да одговоре“). Британци старији од 65 година су били конзервативни: 62% њих не би желело да се у ЕУ појаве три нове земље. Ширење Европске уније је подржало само 25% представника ове узрасне категорије. Као и у Великој Британији, омладина 16-24 године у Француској чешће подржава улазак нових чланова у ЕУ: позитивно се према оваквој могућности односи 55% испитаника. Французи старији од 55 година се, напротив, чешће изјашњавају против уласка – 60% је одговорило негативно. Разлике се запажају и приликом поређења резултата у зависности од социјалног статуса испитаника. Тако у Великој Британији руководиоци и професионалци виших категорија знатно чешће подржавају улазак нових чланова него представници просечних категорија – 44% према 38%. А незапослени, пензионери и радници су, са своје стране, чешће против уласка (56% према 45% у земљи у просеку). Анкетирање је обавила компанија ICM Research од 11. до 24. јула 2014. године у Француској, Великој Британији и Немачкој. Испитано је 3007 људи (1000 у Великој Британији, 1006 у Немачкој, 1001 у Француској) у узрасту старијем од 16 (у Великој Британији старији од 18) година. Извор: Глас Русије