Асуански хидролошки чвор је грађен уз помоћ СССР више од 10 година и био је пуштен у рад 1971. године. Он је дао Египту електричну енергију, развој индустрије, означио крај годишњим хиревима изливања Нила. Састанак у Сочију био је више посвећен трговини и економији него међународним проблемима.
У августу се навршава 70 година од дана успостављања званичних односа две земље. И сада Каиро и Москва спремни су да испуне јубиларну годину плодотворним контактима, замрзнутим за време арапског пролећа. У последње две године узајамна робна размена увећана је скоро за 70%, достигавши по резултатима 2012. године 3,5 милијарде долара.
Две сезнације; Египат и Русија стварају зону слободне трговине; и Каиро је позвао Москву да учествује у изградњи новог Суецког канала. Иградњу земља пирамида намерава да започне већ наредне године.
Египат и Русија у принципу су се већ договорили о формирању зоне слободне трговине, увећању трговине енрегентима, између осталог гасом и нафтом и проширењу војно-техничке сарадње, рекао је на завршној конференцији за штампу председник Владимир Путин.
Наше земље активно сарађују у области пољопривреде. Египат је највећи потрошач руске пшенице. Наши партнери су се интересовали за извозне могућности ове године, за Египат ће то бити најмање 5-5,5 милиона тона. Осигуравамо око 40% потрошње житарица у овој земљи. 90% нашег увоза из Египта чине пољопривреди производи. Египат је већ увећао испоруке ове продукције на наше тржиште за 30% и спреман је да увећа ускоро за још 30%.
Секретар за штампу руског председника Дмитриј Песков саопштио је да је Москва спремна такође да пружи Египту велике финансијске кредите. Каиро више од годину дана преговара са ММФ о кредиту од 4,8 милијарди долара. Али његово издвајање ММФ на све начине отеже. Руске компаније испољавају интересовање за велике инвестиције у Египат у експлоатацији нафте и гаса, разради налазишта злата, склапању аутомибила и индустријску технику. Између осталог, обим планираних инвестиција нафтног Лукојла се процењује на 127 милиона долара, највећи независни произвођач гаса Новатек је спреман да уложи 70 милиона, а машиноградња СМВ Инжењеринг 30 милиона долара.
Прочитајте још:Руски хуманитарни конвој на путу за Украјину, упркос претњама да ће бити блокиран!Отац одвео синове у Израел да их одвикне од пуцачких игрица!
Пројекат новог Суецког канала и модернизације старог расписан је 5. августа. Сви радови ће трајати мање од три године и коштаће око 8 милијарди долара. Овамо улази постављање „паралелног“ канала дужине 72 километра, проширивање старе артерије и изградња мреже аутомобилских и железничких тунела. Ипак прдседник ас-Сиси је предложио да се убрза изградња века и да се заврши у року од годину дана. На реализацији пројекта радиће 17 цивилних компанија под патронажом армије, која же се бавити инжињерско-техничком страном.
Стари канал дужине 160 километара ове године обележава 145 година постојања. Таксе од његовог коришћења доносе Египту сваке године око 5 милијарди долара. Власти Египта постављају за циљ увећање профита од скоро 260%. Ради тога ће се градити не само канал, већ и велике индустријске зоне око њега. Управо тиме ће се бавити Русија. Тамо ће бити разна бродоградилишта и ремонтни заводи, фабрике за производњу контејнера, склапање возила.
Према прогнозама, после постављања нове артерије, време чекања проласка кроз Суецки канал ће се смањити са тренутних 11 до 3 сата. А капацитет канала ће се скоро удвостручити: сада сваког дана кроз њега прође у просеку 49 бродова.
Извор: Глас Русије