Вирус Еболе из породице Filoviridae узрочник је еболске хеморагијске грознице - болести која је врло често фатална за људе и сисавце.
Код многих врста овог вируса, смртност износи чак и до 90%. Ебола је заиста најсмртоноснији вирус на нашој планети, па је јасна забринутост јавности због епидемије еболе у Африци, која би ускоро могла захватити цели свет. Због страха од еболе, светска здравствена организација одобрила је коришћење експерименталног лека ТКМ-Ебола. Међутим, још увек није познато које последице за здравље може имати овај лек. Прича се и о обвезном вакцинисању против еболе, које је такође још у фази тестирања.
Како се шири вирус Вирус и болест су добили назив по реци Еболи у Демократској Републици Конго где је болест први пута препозната 1976. године. Вирус еболе се најчешће шири директним контактом са зараженом особом, односно с њиховим излучевинама. Уобичајено се не преноси ваздухом, али је потврђено да се може пренети у ситним капљицама које је могуће удахнути. Карактеристична је крхкост капилара и уништавање тромбоцита који имају кључну улогу у згрушавању крви што доводи до лаког крварења које може довести до тешког шока и смрти. Симптоми који се јављају код највећег броја пацијената у првим данима су висока температура, главобоља, бол у мишићима и стомаку, умор и пролив. Код мањег броја пацијената уочена је и упала грла, осип на кожи, црвенило и свраб очију, повраћање крви и слепило. Није познато зашто неки пацијенти успешно преболе болест, међутим познато је да у тренутку смрти пацијенти који умиру обично немају развијен имуни систем. Посебно су значајна истраживања која су утврдила да је
код умрлих пацијената заражених ебола вирусом висина витамина Ц у крви била једнака нули. На неки начин вирус еболе уништава све залихе витамина Ц у организму, што затим резултира немогућношћу згрушавања крви, пропадањем крвних жила, крварењем и смрћу.
Витамин Ц може победити вирус Еболе Вирус Еболе изазива крварење много брже од било које друге фаталне инфекције, јер се вирус брзо и потпуно метаболише у телу и троши све залихе витамина Ц. Значајно је напоменути да болести хеморагијске грознице доживе епидемијске размере у земљама за чије је становништво очекивано да имају ниску телесну дозу витамина Ц, као што су озбиљно потхрањени многи Африканци. Због великог недостатка витамина Ц тело за само пар дана долази у напредну фазу скорбута коју карактерише лако и обилно крварење. Ако се оболелима не пружи терапија великим дозама витамина Ц долази до тешког шока и смрти јер тело нема довољно антитела који би уништили вирус. Многи други антиоксиданси имају слична дејства, али витамин Ц је најуспјешнији због своје једноставне хемијске структуре која му омогућује да се шири по целом телу с минималним ограничењима. Давање великих доза витамина Ц интравенозно у праксу је увео Фред Кленер који је експериментирао у лечењу пацијената мега дозама овог витамина.
У лабораторијским стручним истраживањима доказано је да Ц витамин блокира размножавање вируса у структури ћелија и спречава слабљење имуног система. Доктор Cathcart, који је раније истраживао толеранцију црева на терапију великим количинама витамина Ц, претпоставља да Ебола и друге вирусне хеморагијске грознице могу захтевати дозу од 500,000 мг на дан. Занимљиво је да терапија мегадозама витамина Ц практично нема озбиљнијих нуспојава осим мучнине или пролива. Ако је ова процена тачна, јасно је да заражене особе у почетку терапије морају добијати снажне дозе витамина Ц интравенозно и да требају наставити с овом терапијом до излечења.
Прочитајте још:(УЗНЕМИРУЈУЋИ ФОТО) Погледајте шта од коже уради вирус ебола – СЗО прогласили међународну ванредну ситуацију!Српски стручњак при УН: Ебола се шириПАЖЊА: Ебола стигла у Европу?
Код хеморагијске грознице узрокованом еболом смрт наступа врло брзо, па алтернативни лекари сматрају да у случају заразе не треба дуго чекати. Терапија витамином Ц мора се применити одмах, у великим дозама, и то интравенозно. Извор: Алтернатива за вас