Држављанин Нигерије, стар 36 година, због нејасног фебрилног стања и увећаних жлезда задржан је на Клиници за инфективне и тропске болести Клиничког центра Србије у Београду.
Тај пацијент је препешачио пола Македоније и Србије с осталим азилантима, наводе у КЦС-у. Иако се не сумња на вирус еболе, пацијент је задржан ради дијагностиковања тренутног стања. Треба рећи и да се по последњим подацима Светске здравствене организације, за 24 часа у просеку региструје око 150 случаја обољевања од еболе, као и више од 50 смртних исхода у Гвинеји, Либерији, Нигерији и Сијера Леонеу. Представници СЗО-а истакли су да путовање авионом, чак и из угрожених подручја, представља низак ризик за трансмисију вируса еболе. Напоменуто је да се ебола вирус не преноси путем ваздуха, као грип или туберкулоза, већ директним контактом с телесним течностима оболелих особа, као што су крв, повраћени садржај, зној или столица. Чак и ако особа заражена вирусом еболе путује авионом, вероватноћа да ће остали путници или особље авиона доћи у додир с телесним течностима оболелог изузетно је мала.
Прочитајте још:Витамин Ц може победити вирус Еболе?
Ипак, и даље се не препоручују рестрикције у погледу путовања и трговине, изузев у случајевима када је у питању особа код које је потврђена инфекција или се сумња на инфекцију вирусом еболе, или је у питању особа која је имала контакта с оболелим од еболе. Укупан број оболелих од ебола вирусног обољења од почетка епидемије износи 2.217, са 1.145 смртних исхода. У Либерији је регистровано 786 случајева са 413 смртних исхода, у Гвинеји 519 оболелих, с 380 преминулих. У Сијера Леонеу број оболелих до сада износи 810, а умрло је њих 348, а у Нигерији има 12 оболелих, од чега је четворо преминуло. Извор: Дневник