Најновије

Србија нема довољно струје!

Неизвесна  зима је пред нама. Струје нема довољно, а сигурно снабдевање ће добрим делом зависити од увоза. Ни код гаса ситуација није ружичаста, јер увођење санкција енергетским компанијама Русије може озбиљно да угрози редован доток плавог енергента. Надлежни, међутим, тврде да ни у најгорем сценарију не прете рестрикције електричне енергије, као и да ће гаса бити довољно за најосновније потребе предстојећих месеци.
ЕПС (Фото: ЈуТјуб)

ЕПС (Фото: ЈуТјуб)

Српски електроенергетски систем још се опоравља од огромних последица мајских бујица, а опет трпи огромну штету. Поплаве у кладовским и неготинским општинама озбиљно су угрозиле рад хидроелектрана на Дунаву. Производња струје у „Ђердапу 2“ је смањена за 30 одсто, а ако се таква ситуација продужи, потребе за увозном струјом ће бити све веће. - Свако смањење производње струје у Србији до априла наредне године је проблем - каже др Слободан Ружић, експерт за енергетику. - Наша земља нема довољно електричне енергије за зиму, јер нема угља, па сигурно снабдевање можемо да обезбедимо само увозом струје.
Прочитајте још:
Светска банка је у својим студијама пре неколико месеци прецизирала колико ће нам струје бити потребно, односно колико ћемо киловата морати да увеземо. Кредит ове банке делом је намењен исушивању највећег колубарског копа, а делом за увоз струје. - Требало је већ склопити аранжман за количине електричне енергије које недостају до фебруара, а колико знам, то се није догодило - каже Ружић. - Како време пролази, све је више купаца којима је потребна струја, а истовремено расту цене на тржишту. Не верујем да ћемо имати рестрикције, јер би било неодговорно да у децембру и јануару кажемо да немамо струје, а то смо знали још у јуну. Ипак, сигурност снабдевања електричном енергијом зависиће од увоза. И снабдевање гасом би могло да буде велики проблем ове зиме. Министар енергетике Александар Антић каже да Србија у овом тренутку има добру стартну позицију, јер је подземно складиште гаса Банатски двор пуно, а имамо доста различитих опција, које могу да нам обезбеде додатне количине гаса у случају неких проблема са транзитом овог енергента кроз Украјину. Антић је у уторак разговарао са мађарским колегом Миклошем Шестаком о могућности да се одређене количине гаса складиште у Мађарској за потребе Србије. - Као одговорна влада, ми морамо имати сценарија за сваку потенцијалну ситуацију и управо једно од тих питања ће бити могућности да се одређене количине гаса складиште у Мађарској у данима пред нама - рекао је Антић. Оптимиста је и Војислав Вујовић, из Удружења за гас Србије, који је уверен да ћемо ове зиме имати довољно енергента за најосновније потребе. - Производни дневни капацитет Банатског двора је пет милиона кубних метара, а то је 45 одсто наших потреба - каже Вулетић. - Уз домаћу производњу која покрива око 10 одсто потреба, имаћемо око 55 одсто. Уз могућност да одређене количине гаса складиштимо у Мађарској и прелаз топлана на мазут, пребродићемо зиму. Проблем ће бити само код плаћања, јер количине које будемо резервисали мораћемо одмах да платимо. Извор: Вечерње Новости

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА