Јачање војске и флоте на Криму по мишљењу многих стручњака представља логичан развој система одбране Русије у једном од данас најважнијих праваца. Планови за развој довољне групације се у потпуности могу реализовати. Приоритетан задатак представља јачање Црноморске флоте, овај процес је већ започет. Групација флоте треба да обезбеди освајање и задржавање надмоћи, минимум у дубини, што осигурава безбедно кретање транспортних и борбених бродова РМ, односно око 200-300 километара од руске обале, истиче председник Академије за геополитичке проблеме Константин Сивков:
С обзиром на састав флоте потенцијалног противника треба имати најмање десетак дизел-електричних подморница, најмање 2 десетине малих ракетних бродова и ракетних моторних чамаца. Такође, најмање 25-30 противподморничких бродова. Као и најмање 2 пука авијације ловаца и 1 пук морске јуришне авијације за деловање у морском правцу.
Прочитајте још:
У Калињинграду се пуном паром одвија изградња бродова за Црноморску флоту, подморнице се производе у Петербургу. За 2 године припадници ратне морнарице ће имати 6 нових фрегата по пројекту 11356, које су идеалне, како за деловање у Црном мору, тако и у саставу оперативних јединица РМ Русије у Средоземном мору. Истовремено се за Црноморску флоту гради 6 дизел-електричних подморница по пројекту 636. Ове подморнице могу за открију циљ на раздаљини која је 3-4 пута већа од оне на којој противник може да их примети. Две подморнице треба да допуне флоту до нове године, још 2 – 2015., а остале 2016. године. По неким подацима део подморница ће се придружити дивизиону који буде лоциран у Севастопољу. На Кримско полуострво ће вероватно додатно бити пребачени ловци Су-27 и противподморнички Ту-142 и Ил-38. Сад су на војним аеродромима на Криму лоцирани фронтални бомбардери и обавештајци Су-24 и амфибије Бе-12, борбени и транспортни хеликоптери, истиче Константин Сивков:
За противдесантну одбрану треба имати најмање дивизију копнене војске и најмање 3 дивизиона обалских ракета за погађање десантних снага које се приближавају обали. Природно, снаге и средства ПВО износе најмање 1 зенитни ракетни пук. Све ово треба имати за решавање задатака у целини на црноморској сцени ратних дејстава.
У последње време расте ризик јачања страног војног присуства у непосредној близини руских граница. НАТО се приближава руским границама. Повећава се ризик од изазивања непредвиђених, намерних, циљних сукоба. А то може изазвати озбиљне последице. И Русија, сматра стручњак, томе може да супротстави само адекватно повећање снага на својим границама. Треба повећати бројно стање војске у Јужном војном округу, укључујући РВ, ПВО, копнену војску и флоту.
Извор: Глас Русије