Најновије

Алкохол, коцка и дроге све више погађају младе!

Сваки трећи становник Србије не може да замисли дан без цигарете. Поједини ни без чашице – тачније око 200.000 људи у Србији сваки дан пије алкохол. Уочено је и да млади пију више жестоких пића одједном, како би брже постигли жељени ефекат. У лавиринту зависности налазе се алкохол и коцка. 
Млате хвата зависност (Фото: Straightedgeworldwide.com)

Млате хвата зависност (Фото: Straightedgeworldwide.com)

Када је реч о болестима зависности, готово иста слика у целом региону. Стручњаци траже начине да стану на пут овим пороцима. То је тема и Четвртог симпозијума о болестима зависности. Дугачка је листа порока у Србији. Дрога, алкохол и коцка налазе се на њеном врху. Због њих поједини зависници помоћ траже у Специјалној болници за болести зависности у Београду. Лекар Мира Ковачевић из те болнице каже да постоје ефикасне методе лечења алкохолизма и наркоманије. Истиче и да се људи све чешће јављају и због коцке. "Оно што ми желимо да отворимо јесу наша саветовалишта, где људи који сумњају да су њихова деца кренула путем дроге или алкохола могу да се јаве ради информације и интервенције и уколико има потребе – да се укључе у рад. Нама је сада у фокусу и рано откривање и рана дијагностика и ране интервенције да би се све то предупредило", каже Мира Ковачевић. У Хрватској су нашли модел борбе против порока. У односу на 2001. годину, број новооткривених хероинских зависника смањен је пет пута. "Број зависника се смањује, нешто расте број људи који интензивно пију алкохол. Ту се усмеравају наше акције. Спроводи се акциони план Националне стартегије", каже проф. др Славко Сакоман, председник Стручног савета за сузбијање дроге у Хрватској.
Прочитајте још:Део српске интелигенције се додворава западним спонзорима и локалним тајкунимаВулин позвао ЕУ и Хрватску да спрече ширење усташке идеологије!
Све је више младих у Македонији посеже за алкохолом и дрогом. Како би стали на пут овим пороцима, стручњаци су изашли из класичних центара за превенцију. "Сада смо изашли из центра и отишли да радимо у Саветовалишту за младе, тамо радимо рану детекцију. Тамо је све без регистрације, без имена и презимена. Само кодови. Поверљивост података је привукла нове клијенте", каже доцент др Љиљана Игњатова из Центра за превенцију дрога у Македонији. Синтетичке дроге многи стручњаци из Србије и Хрватске виде као претњу. Зато су се сагласили – у будућности сви ће морати заједно да раде како би се стало на пут тим дрогама. Извор: РТС

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА