Најновије

Глас Русије: Русија и Кина ће заједно трговати дијамантима

МОСКВА - Нови терен за трговину дијамантима може се појавити у Москви и Пекингу. Руска група компанија „Карат“ заједно с Пекиншком берзом злата и Пекиншком берзом финансијске активе ради на стварању заједничке берзе за трговину драгим и полудрагим камењем. Пројекат ужива подршку министарства за природне ресурсе Р
Дијаманти су вечни (Фото: © Flickr.com/Swamibu/cc-by)

Дијаманти су вечни (Фото: © Flickr.com/Swamibu/cc-by)

Кина активно покушава да се пробије на светско тржиште обрађених дијаманата, производа од злата и драгог камења. Међутим, нема озбиљан бренд. Заједнички кинески и руски полигон за трговину пружиће могућност да се драго камење извађено и обрађено у Кини у новом облику појави пред купцима, укључујући и богате Кинезе који су спремни да за препознатљиве брендове плате било који износ. У самој Кини нагло расте интересовање за робу највишег нивоа од драгог камења. Потрошња сваке године порасте 20-30 одсто, а за неке позиције – до 50 процената, истакао је стручњак Више економске школе Алексеј Маслов:

У том смислу је Кина крајње заинтересована за Русију, како у својству испоручиоца драгог камења, тако и у својству потрошача готових производа. И нама је, наравно, врло занимљиво да уђемо у Кину с било којим позицијама драгог и полудрагог камења и производа од њих и да испоручујемо на кинеско тржиште своје брилијанте. Кинеско тржиште је у том смислу врло строго регулисано. Тако да је изабран врло добар правац – излаз на јединствено тржиште.

Уколико буде створена оваква берза, то ће безусловно светски систем трговине овом активом учинити транспарентнијим, уверен је Алексеј Вјазовски, потпредседник компаније „Золотој монетниј дом“:

Сад на овом тржишту монопол углавном држе највеће светске корпорације као што је „Де Бирс“. Уколико се оваква берза појави купцима ће бити лакше да схвате како се формирају и мењају цене и да пореде котирање. Од тога ће сви имати користи. Ми ћемо моћи да диверзификујемо своје купце, да их изведемо на транспарентно тржиште. Кина је један од највећих потрошача драгоцених метала и драгог камења. Русија избија на једно од првих места у свету по вађењу и производњи злата и брилијаната.

Прочитајте још: КОНФЛИКТ У ЕУ: Аустрија тужи Британију због нуклеарне електране!Свет на самој ивици „нафтног рата“Српска интелигенција је издала свој народ!

Удруживши напоре на берзи компаније Русије и Кине ће моћи да изађу на тржишта у трећим земљама, прогнозира Алексеј Маслов:

Имајући у виду моћно кретање Кине у правцу земаља Африке и Латинске Америке у којима се вади драго камење и у којима постоји елита коју занимају ови драгоцени метали и драгуљи, Русија и Кина могу заједнички да се пробијају на ова тржишта. Данас су она за Русију или затворена или тешко приступачна. Не ради се толико о расту цена колико о прерасподели удела на тржишту. Продаја у току првих 5-6 година може порасти за 10-15 процената. То је врло битан, значајан корак напред.

Данас у Кини постоји огромно „сиво тржиште“ производа од сибирског нефрита и жадеита. Ради се о милионима долара који заобилазе државну благајну, како руску, тако и кинеску. Не само то, постоји и огромно тржиште фалсификата нефрита, који заједно са „сивим увозом“ доспевају у Русију. Берза за двострану трговину ће легализовати и нормализовати кретање драгог камења и смањиће поље за шверцовање и фалсификате.

Извор: Глас Русије

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Шта је то малинцизам

Зашто Срби желе у ЕУ? Они ће вам рећи да верују да ће тако боље да живе, јер ће се наћи у ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА