БЕРЛИН – Немачка канцеларка Ангела Меркел предводила је свечаности поводом обележавања 25-годишњице пада Берлинског зида, назвавши тај догађај примером човекове тежње за слободом.
„Пад Зида нам је показао да снови могу да се остваре. Ништа не мора да остане како јесте, колико год да су велике препреке”, рекла је Меркелова на главном меморијалном месту у улици Бернауер, пренео је АП. Немачка канцеларка је истакла као важне примере демократских покрета у Пољској, Чехословачкој и Мађарској и похвалила оне Источне Немце који су били инспирисани њима да устану против диктатуре. Меркелова је одала почаст многима који су страдали под комунистичким режимом, укључујући 138 људи који су погинули у покушају преласка Зида. Немачка канцеларка је подсетила да се данашњи дан 1938. десио погром Јевреја широм Немачке, догађај познат као Кристална ноћ, који је, како је рекла, био „увод за убиство милиона”. Сваке године, 9 новембра, „осећам не само радост, већ одговорност коју нам немачка историја намеће”, додала је Меркелова. Ланац осветљених балона дугачак 15 километара биће данас пуштен у ваздух дуж бивше границе две Немачке, отприлике у време када је 9. новембра 1989. саопштење високог комунистичког званичника подстакло низ догађаја који су водили рушењу једног од најистакнутијих симбола Хладног рата. Садашња канцеларка била је међу хиљадама Источних Немаца који су кренули на запад, пошто је портпарол Политбироа, Гинтер Шабовски на конференцији за новинаре објавио да ће Источним Немцима бити дозвољено да путују у Западну Немачку и западни део Берлина.
Прочитајте још:АНАЛИЗА: Да ли је Шешељ политичка бомба!?
Граничари нису добили наређење да дозволе било коме прелаз, али су одустали од задржавања гомиле. До поноћи, сви гранични прелази су били отворени, а Немачка на путу уједињења за нешто мање од годину дана, 3. октобра 1990. Званично, 138 људи погинуло је у покушају да пређе Зид, док Удружења жртава наводе да је број настрадалих ближи бројки од 700, наводи Глас Америке. Крајем осамдесетих година, покретачка снага је створена против источнонемачке владе, а протести који су почели у Лајпцигу, проширили су се до источног Берлина. Када су власти олакшале забрану путовања, десетине хиљада људи окупило се са источне стране Зида, који је 9. новембра пробијен, без и једног испаљеног метка. Извор: Танјуг