БЕОГРАД - Ко ће убудуће добијати бесплатне уџбенике у школама искључиво ће зависити од новца у буџету, а из министарства просвете поручују да ће приоритет бити ученици из угрожених категорија становништва.
Министар просвете Срђан Вербић, коментаришући Нацрт закона о уџбеницима који доноси ту новину, сматра "да је бесмислено да сви добијају бесплатне уџбенике". "Они нису бесплатни ако вам неко узме од пореза да би купио уџбенике и вратио назад. Мислим да је много важнија ствар да они који су најугроженији добију бесплатне уџбенике и да ту постоји некаква скала", рекао је Вербић поводом Нацрта закона о уџбеницима који данас улази у јавну расправу. Помоћница министра просвете Зорана Лужанин нагласила је да би министарство просвете волело да сва деца добијају бесплатне уџбенике, а не да се позајмљују као до сада, али да ниједна држава у свету не даје ученицима бесплатно уџбенике. - Законом је предвиђено да деца из социјално угрожених породица добијају уџбенике, при чему није акценат да их враћају, већ да их имају трајно код себе. Такође, у предлогу закона урађено је проширење тако да бесплатне уџбенике добијају деца угрожених породица виших разреда основних школа, као и средњих школа, рекла је Лужанин. Она је додала да Нацрт закона о уџбеницима има за циљ да исправи све неправилности које је имао претходни закон и да омогући квалитетан уџбеник доступан сваком ученику и сваком детету. "Оно што је законом предвиђено јесте да ће се ићи у смањивање обима уџбеника, јер су тренуно уџбеници преобимни", рекла је Лужанин. Према њеним речима, ићи ће се и на увођење електронског додатка, који треба да "подигне квалитет уџбеника", као и да је законом предвиђено увођење максималне цене уџбеника и то само уџбеника, а не додатних помоћних средстава.
Прочитајте још:Украјински краљ гаса постао Србин
Законом је предвиђено да министарство просвете сваке четврте године објављује јавни позив за подношење захтева за одобравање уџбеника, да се сваке четврте године објављује Каталог уџбеника који су обавезни за употребу у школама, као и да се у каталог увршћују одобрени уџбеници за које се изјасне школе које похађа најмање 15 одсто ученика одређене генерације. - Такође укида се обавеза издавача за рецезентском комисијом, а уводи се накнада плаћања за стручну оцену уџбеника, рекла је Лужанин. Као тежа повреда радне обавезе, навела је она, сматраће се уколико наставник од ученика захтева да купи додатно наставно средство. - Школа је обавезна да обезбеди додатна наставна средства као саставни део библиотечко-информативне грађе и извора, закључила је Лужанин. Јавне расправе Нацрта закона биће организоване у три града и то у Нишу 27. новембра, Београду 3. децембра, Суботици 8. децембра. Извор: Курир