Велики божићни пост, један од два најдужа и најважнија у години, почиње 28. новембра, а траје до седмог јануара. За то време верници треба да се, између осталог, придржавају специјалног режима исхране, односно да своју духовну снагу подупиру телесним уздржавањем од „јаке“, мрсне хране.
Нутриционисткиња Будимка Новаковић, супспецијалиста исхране здравих и болесних људи и професор на Медицинском факултету у Новом Саду, истакла је најпре да је у 21. веку пост сужен само на област исхране, и то веома неправилно. - Пост не одсликава само уздржавање од намирница животињског порекла. Важна је и умереност у њиховом конзумирању, као и начин припреме и одабир. Прихватљиво је уносити сирово воће и поврће, намирнице од целог зрна, попут специјалних хлебова, тестенине, пиринча, затим сирово језграсто воће и семенке уз мале количине хладно цеђеног уља и сувог воћа. Битно је конзумирати довољно здравствено безбедне воде и умерене количине незаслађених чајева. Намирнице треба јести што сировије, а прихватљиво је и барење. Никако не треба „грицкати“ између оброка, а треба водити и рачуна о томе да уколико на паковању намирнице пише „посно“, не значи да је истовремено сагласно са основама хришћанског поста - објаснила је Новаковићева. Према њеним речима, веома је важна и количина намирница које се конзумирају током поста. - Савет је преполовити уобичајену количину конзумиране хране за половину, изоставити слане и слатке грицклице, заслађене и енергетске напитке, алкохол, велике количине кафе. Треба минимализовати коришћење уља и биљних масти, а заборавити на пржење и печење на уљу или масти барем током трајања поста. Намирнице из асортимана брзе хране никако не користити, а укључити оне које су локално гајене. Треба избегавати производе који су „ин“, а о чијем се пореклу најчешће ништа не зна - нагласила је саговорница.
Удржавање од ружних мисли и умереностЗначење много шире од исхране Пост у хришћанству значи много више од начина исхране јер подразумева време умерености и благости у различитим областима живота. - Хришћански пост подразумева, пре свега, уздржавање од ружних мисли и чињења нехуманих дела. Добре мисли и добра дела упућена другим људима, анализирање сопствених мисли и поступака суштина су хришћанског поста. То је једнако важно као и молитва и други хришћански религијски обичаји, а сви они заједно погодују и менталном и физичком здрављу - истакла је Будимка Новаковић.
Дуго жваћите храну, узимајте до 1,5 л воде дневно - током поста сваког дана конзумирајте 1,5 л воде и 1,5 л незаслађеног чаја - једите што више мешаног воћа и поврћа - уносите у организам што више витамина и минерала, нарочито витамина Ц (до један грам дневно) - храну жваћите дуго
Одустаните од хране високе енергетске густинеСмањите количину хране Нутриционисткиња Будимка Новаковић истакла је да је правилан пост здрав и да благотворно делује на све одрасле здраве особе, а нарочито на оне које се иначе преобилно хране. - Исхрана током хришћанског поста није стрес за човеков организам, већ благослов за здравље. Међутим, она није погодна за малу децу, малишане предшколског и школског узраста, труднице, дојиље, спортисте и особе које обављају тешке физичке послове. Такође, пост није нутритивно решење ни кад су у питању неке болести. Нагласила бих да савремени начин живота и исхране не захтевају понављање поста само пред велике хришћанске празнике, већ и спровођење трајног „поста“, пре свега кад је у питању количина конзумиране хране, посебно хране високе енергетске густине и заслађених безалкохолних напитака и алкохола - истакла је Новаковићева.
Прочитајте још:ПРОРОЧАНСТВО СТАРЦА ЈОНЕ: Све ће се завршити Великим ратом, онда ће доћи руски цар (ВИДЕО)
Извор: Курир