Сукоб двеју водећих европских привреда, француске и немачке, око начина изласка из економске кризе, све је очигледнији. Канцеларка Ангела Меркел у недељу је, практично први пут, отворено критиковала званични Париз због заостајања у реформском процесу. У интервјуу за „Ди Велт“ она је оценила да су напори Париза, али и Рима, за излазак из кризе и реформе које су две земље у том смислу предузеле - недовољни.
Европска комисија је пре неколико дана дала још један рок Француској и Италији, који се оцењује као „последњи“, да смање дефицит, пре преузимања казнених мера. Берлин, очигледно, губи стрпљење и умножава нападе на европске партнере, пре свега на Француску, захтевајући већу штедњу. С друге стране, Париз инсистира на привредном расту, због чега је раскол све већи. Ситуација је апсурдна, јер чак и овако оријентисану власт, на француској унутрашњој сцени сматрају превише либералном и попустљивом према немачком диктату. На улице су чак изашли и незадовољни послодавци, поручивши да под овим условима неће још дуго моћи да се одрже. Власти у Паризу настављају с политиком штедње, али им то све теже полази за руком. Оландова непопуларност туче рекорде, док резултати изостају. Истовремено, раслојавање у левици је све очигледније. Најпре је из власти изостао веома важан фактор крајње левице, затим су се издвојили еколози, а у последње време раздвојила се и лева фракција унутар самих социјалиста. Управо су представици ова три јака крила, Жан Лик Меланшон, Сесил Дифло и Беноа Амон ових дана водили изузетно жесток ТВ-дуел у видео-конференцији с немачком европосланицом и чланицом ЦДУ Ингеборг Гресле, који је показао докле иде суревњивост између две земље.
Прочитајте још:Албанци нам отели 11 милијарди долара имовинеПогледајте шта су о Јужном току разговарали Путин и Николић
Гресле је исткала да су Французи трипут обећали да ће смањити дефицит и да је време да ово обећање испуне, поручивши да је Немачкој потребна Француска која држи реч, што је силно наљутило њене саговорнике. Напетост је ишла толико далеко, да су француски политичари скренули пажњу Немици да њихов народ не воли кад му се тако придикује и да ти иступи стварају антиевропска осећања. Подсетили су је да је Немачка штедела пре кризе, када је то било могуће, тражили солидарност Берлина, истицали да би, уколико Француска послуша савете свог суседа брзо завршила као Грчка, Шпанија и Ирска, а било је, чак, и подсећања на Први светски рат! Извор: Новости