Чак и када се слепо држимо упутстава у рецепту за неку посластицу, ствари не иду увек како смо замишљали. Ако волите да прирпемате слаткише, морате знати да неке ствари не смете мењати ако желите специјалитете којима ће се сви дивити.
1. Не мењајте главне састојке
Код експериментисања је врло важно да не мењате главне састојке у рецепту јер они чине структуру. Радије се поиграјте зачинима, екстрактима разних укуса, орашастим плодовима, сувим воћем или, на пример, лимуновим соком. У зависности од тога какве укусе волите, можете експериментисати да дођете до онога што сматрате савршеним.
2. Идите корак по корак
Елис Медрик, чаробница у кухињи и врхунски стручњак за дезерте, наглашава за кулинарски блог Фуд 52 како је битно да се поиграте састојцима који мењају укусе колачима, али постепено. Промените или додајте само један састојак како бисте знали што је тачно узроковало другачији укус или текстуру. Тако ћете лакше научити шта се сме, а шта не сме мењати.
3. Како смањити шећер или масноће?
За почетак је довољно да смањите количину шећера или неких масних састојака за 10 до 15 посто. Ако вам се свиђа резултат, следећи пут смањите још мало. И опет, немојте смањити више од једне намирнице.
4. Брашно од целог зрна житарица
Желите ли здравију варијанту бисквита и колача, можете да пробате и бело брашно делимично замените квалитетнијим и здравијим, од целих житарица. Али немојте одмах једну чашу белог брашна заменити неким другим. Одвојите 10 до 15 посто белог брашна и додајте оно које жеите. Ако колач испадне добро, смањите још мало до коначне замене.
5. Замена за млеко
Ако не волите млеко или сте нетолеранти на лактозу, млеко се у многим рецептима може заменити пиринчаним млеком, млеком соје па чак и кокоса. Такође се понекад млеко може заменити водом, барем до пола. На пример, палачинке су многима боље ако уз млеко ставе обичну или газирану воду.
6. А шта никада не треба мењати?
Без обзира на вољу и жељу за играњем с намирницама, неке замене и експерименти нису пожељни јер ћете вероватно уништити структуру колача, добити загорену површину или изазвати мрвљење, распадање… Зато није препоручљиво направити следеће: - течну маст мењати за маслац, - течни заслађивач стављати уместо шећера, - ако према рецепту треба ставити млеко или воду, немојте их заменити киселкастим састојцима попут сока од лимуна, - ако рецепт захтева бело брашно, не можете ставити, на пример, безглутенско, осим у малим количинама, како је раније наведено.
Прочитајте још:Најсочнији колач са шљивамаОТКАЧЕНО: Ево како да спремите цео оброк у машини за судове! (ВИДЕО)
Извор: tportal.hr