Од богиња до можданог удара и канцера, ове болести одговорне су за највише смртних случајева, а упркос напретку медицине, људи и даље умиру од неких од њих.
Ево о којим болестима је реч:
10. Велике богиње Ова инфективна болест је харала човечанством у периоду од чак 10.000 година, а од ње је умрло на стотине милиона људи. Рачуна се да је само у 20. веку од богиња умрло око 400 милиона људи, а након развоја вакцине и модерних лекова, богиње су готово у потпуности искорењене. Ипак, узорци се и даље чувају у лабораторијама.
9. Мождани удар Мождани удари су све учесталији, делом због продужења очекиваног трајања живота, а делом због исхране богате масноћама, која изазива угрушке у крви. У Србији сваког сата по једна особа умре од последица можданог удара, а у свету око 150 милиона људу доживи шлог. Трећина премине од његових последица.
8. Мале богиње Иако их се данас не доживљава као болест која угрожава живот великом броју људи, мале богиње или оспице су биле велики здравствени проблем - нарочито староседеоцима Америке којима су болест донели европски колонизатори. Пошто нису имали развијен имунитет на оспице, ова заразна болест убила је на милионе Индијанаца. Први пут их је дијагностификовао један арапски лекар у деветом веку. Организовано вакцинисање смањило је њихову учесталост, али подаци из 2011. године показују да су одговорне за смрт више од 150 хиљада људи широм света само у тој години.
7. Маларија Изазива отицање мозга, неуролошке нападе и кому. Преносе је паразити својим угризом, а најчешћа је у тропским подручјима. Сваког минута у свету због маларије умре по једно дете. Сваке године од маларије оболи између 300 и 500 милиона људи, а од ње умре око милион особа годишње.
6. Туберкулоза Ова бактеријска болест некада је била велики убица, али се од ње и данас умире. Само у 2012. око 1,3 милиона људи је умрло од ње, док је пријављених случајева инфекције у свету било око 8,5 милиона, најчешће у мање развијеним земљама света.
5. ХИВ Реч је о вирусу који напада имуни систем, због чега организам није у стању да се брани ни од најмањих инфекција. Претпоставља се да данас у свету с ХИВ-ом живи око 35 милиона људи. Сваке године од последица те болести умре око 1,5 милиона људи.
4. Тифус Бактеријска болест тифус само је у Русији убила три милиона људи у периоду од неколико година на почетку 20 века. И данас хара, најчешће у подручјима света где су угрожени извори питке воде или постоји недостатак исте. Назива се и болешћу прљавих руку.
3. Рак Научници су трагове ове болести пронашли чак и на ребрима неандерталца. Данас се рак наводи као узрок смрти за око 7,6 милиона људи на годишњем нивоу у свету, а његова учесталост је у сталном порасту.
2. Куга Једну од највећих пандемија које су захватиле човечанство изазвала је куга - позната и као црна смрт. Преноси се с глодара на људе угризом инфициране буве, а најпознатија је по средњовековној епидемији током које је убила више од 75 милиона људи. Изразито је смртоносна - од ње умире око 70 одсто заражених.
1. Шпански грип У кратком периоду између 1918. и 1919. године од ове болести умрло је од 50 до 60 милиона људи, што значи да је шпански грип однео више жртава од Првог светског рата.
Прочитајте још:Не треба вам афричка шљива: Овако ћете увек бити потентни!Повишена температура је сигуран знак упале6 намирница које смањују надутост стомака
Извор: Блиц