Најновије

УДАР НА СРБИЈУ: ЕУ тражи да уведемо санкције против Русије!

БРИСEЛ - Србиjа треба да настави са унутрашњим реформама и да усклади спољну политику са Eвропском униjом, укључуjући и став према Русиjи, наведено jе у првоj верзиjи нацрта резолуциjе о Србиjи коjу jе припремио известилац Eвропског парламента Деjвид Mекалистер.
Европска Унија (Фото: 10for10.eu)

Европска Унија (Фото: 10for10.eu)

"Парламент поздравља посвећеност владе Србиjе европским интеграциjама и активном спровођењу друштвено-економских реформи", каже се у документу коjи ће се касниjе овог месеца наћи пред члановима Спољнополитичког комитета EП. У нацрту резолуциjе се указуjе да jе темељна примена усвоjених реформских закона кључни индикатор успеха процеса интеграциjа и да jе неопходан даљи напредак на реформи правосуђа како би што пре била отворена поглавља 23 и 24 преговарачког процеса коjа се односе на владавину права. "Позивамо Србиjу да усклади своjу спољну и безбедносну политику са EУ, укључуjући и политику према Русиjи, уз жаљење што се Србиjа ниjе придружила рестриктивним мерама према Русиjи", пише у нацрту. Kада jе реч о диjалогу о нормализациjи односа Београда и Приштине, Mекалистеров нацрт констауjе да jе оваj процеш током прошле године био успорен, због избора у Србиjи и на Kосову, уз позив да се диjалог на високом политичком нивоу што пре настави. "Подвлачимо да преговарачки оквир захтева напредак у процесу нормализациjе под поглављем 35 паралелно са напретком осталих поглавља, као и да поглавље 35 треба отворити међу првима", стоjи у документу. Mекалистер jе похвалио Србиjу због унапређења регионалних односа и у том смислу посебно поменуо посету албанског премиjера Eдиjа Раме Београду у новембру ове године. Србиjа се такође похваљуjе због усваjања Стратегиjе против дискриминациjе и успешног одржавања Параде поноса у септембру. Kада jе реч о борби против корупциjе, уз похвале због покретања неколико процеса корупциjе на високом нивоу, каже се да jе неопходан значаjан напор да се правни оквир у потпуности примени, уз додељивање адекватних ресурса антикорупционим телима. "Цурење података из истрага у медиjе су извор озбиљне забринутости због кршења претпоставке о невиности и треба да буду истражено у складу са законом", пише у нацрту. Забринутост се изражава и због погоршања услова за пуно изражавање слободе мишљења у Србиjи и претњи новинарима, уз захтев да се власнички односи у медиjима учине транспарентним.
Прочитајте још:Погледајте какву је поруку Путин послао Кијеву на Божић (ФОТО)
Нацрт резолуциjе садржи и критику на рачун члана 234 Kривичног законика коjи се односи на злоупотребу службеног положаjа, уз упозорење да оваj члан и даље дозвољава сувише широку интерпретациjу. На краjу, Србиjа се позива да што пре усклади своjу енергетску политику са европским правилима и да што пре приступи реконструкциjи Србиjагаса како би се омогућила конкурентност у овом сектору. Mекалистер ће нацрт представити члановима Спољнополитичког комитета 19. jануара, а он ће, након два круга расправе и подношења амандмана, у коначном облику бити усвоjен на пленарном заседању у марту. Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА