АТИНА- Грчки премијер Алексис Ципрас изјавио је вечерас да ће његова влада одржати "сва своја обећања" из предизборне кампање, и "поштовати свој дуг" што ће успети захваљујући "прелазном плану" који тражи од европских партнера, а рекао је и да од Немачке захтева обештећење за Други светски рат.
Међу првим мерама, Ципрас је најавио закон о поновном успостављању укинуте државне РТВ ЕРТ, затворене јуна 2013. године. - Непоколебљива одлука Владе је да поштује своја обећања из предизборне кампање - рекао је Ципрас у програмском говору у Скупштини Грчке, "то је питање части и поштовања". Он је уверавао и да Грчка жели да поштује свој дуг, те је позвао партнере своје земље да дођу за преговарачки сто како би разговарали о начину да то буде одрживо. Ципрас је поновио да његова влада у којој су његова странка радикалне левице Сириза и националистичка десничарска партија Независни Грци, "неће продужење програма помоћи, већ прелазни план" у којем ће бити сви њени предлози. - Од сада, Грчка подноси предлоге, и више неће примати налоге преко електронске поште - рекао је он, поздрављен аплаузом.
Репарације је историјска обавеза Ципрас је у говору указао и на "историјску обавезу" да од Немачке захтева обештећење за Други светски рат, мада је Берлин одавно већ рекао "не". - Морална је обавеза према нашем народу, историји, према свим европским народима који су се борили и краврили против нацизма, историјска је обавеза захтевати од Немачке ратне репарације и враћање принудног зајма који су нацисти узели од окупиране Грчке, а никада га нису вратили - рекао је Ципрас.
Поновно отварање ЕРТ Поновно успостављање ЕРТ, о чему Ципрас није изнео појединости, значи измену одлуке претходне коалиционе владе конзервативаца и социјалиста, о затварању те РТВ-куће буквално преко ноћи јуна 2013, ради штедње. Та одлука је тада изазвала чуђење широм света. Касније је јавна телевизија поново отворена у истим просторијама, прво под називом "ДТ" (скраћеница од грчког "Јавна телевизија"). Прошлог лета је порасла и назив променила у "НЕРИТ" (скраћеница од грчког "Нови грчки радио, интернет и телевизија"), али су и даље незапослене стотине људи које су до 2013. радиле у ЕРТ.
Друге мере Међу другим мерама које је најавио, Ципрас је рекао да ће до 2016. минимална плата бити постепено повећана са 580 на 750 евра колика је била пре смањења због мера штедње. У вези с приватизацијом, он је рекао да се не сме "ићи у распродају јавних ресурса", те да "свака приватизација мора бити контролисана и да буде предмет конкретног плана". Ципрас је најавио и "немилосрдни рат против корупције", утаје пореза, и илегалне трговине цигаретама и дуваном.
Одбачен пакет помоћи Грчки премијер је раније данас одбацио данас пакет помоћи који је Грчка добила код Европске уније и Међународног монетарног фонда и рекао да Атина неће тражити од лидера ЕУ продужење зајма. - Зајам је доживео неуспех. Нова влада нема оправдања да тражи продужење...јер она не може да тражи продужење грешака - рекао је Ципрас у првом великом говору у парламенту као премијер. Он је, међутим, навео да је могуће преговарати о прелазном споразуму са кредиторима до краја месеца док нови споразум о дугу не буде постигнут. Текући пакет помоћи Грчкој истиче 28. фебруара и у ЕУ желе да Грчка поднесе захтев за његово продужење, укључујући обавезу да спроведе реформе, што је званична Атина одбила. Три дана пре кључних преговора са европским партнерима о дугу и помоћи Грчкој, нови грчки премијер вечерас је у Скупштини Грчке представио политички програм своје владе, с фокусом на конкретне мере, и на краткорочне и средњорочне реформе. Говор Алексиса Ципраса пред 300 посланика, прате и домаћи кредитори, као и ЕУ и ММФ који настављају притисак на Атину да, у замену за финансијску помоћ, испуни раније преузете обавезе: да спроведе реформе и консолидује своје јавне финансије.
Прочитајте још:Нови руски С-400 превазилази све претходне системе Русија гради војну базу на Кипру!
Али, не изгледа да радикално лева странка Сириза која чини главнину колиционе владе у којој је и националистичка странка деснице Независни Грци, намерава да одустане од својих предизборних обећања. - Она жели да стави тачку на политику штедње и захтева оживљавање привреде на основу социјалне правде. Нема никаквог смисла продужавати програм помоћи наметнут Грчкој 2010, јер је он довео до застоја - рекао је раније данас портпарол владе Габриел Сакеларидис. Он је поновио да је грчки предлог да се уведе "прелазни план" до краја јуна, који би осигурао финансијске потребе земље и дао времена Грчкој и њеним европским партнерима да постигну "коначан споразум". - Треба нам времена да дођемо до договора стабилног и ефикасног за све стране, а током прелазног плана имаћемо времена да се без уцењивања договоримо о плану реформи - објаснио је он. Извор: Танјуг