Најновије

ДЕБАЉЦЕВО: Украјински муњевити успех који се претворио у највећи кошмар (МАПА)

ДОЊЕЦК -  Град Дебаљцево, у који су упрте очи целог света, прети да постане највећи кошмар украјинске војске. У овом тренутку око 8.000 њених војника, трећина од свих људи и опреме ангажованих у борбама, води очајничку борбу да деблокира град. Упркос споразуму у Минску, Дебаљцево прети да се претвори у украјински Стаљинград, а аналитичари процењују да би предаја или уништење украјинских снага у Дебаљцеву потпуно учинио Украјину војно неспособном за даље вођење рата против Доњецке и Луганске Народне Републике.
Украјинска мапа операција од 20. јуна (Фото: rnbo)

Украјинска мапа операција од 20. јуна (Фото: rnbo)

Како се Украјинцима догодило да заглаве у блату Дебаљцева? На самом почетку сукоба Дебаљцево је било град у центру територије коју су контролисали побуњеници из Луганска и Доњецка. Линија фронта је била Славјанкс, колометрима далеко од Дебаљцева, деловало је да је град у потпуности безбедан. Чак и након пада Славјанка и Краматорска деловало је да Дебаљцево није од посебог интересовања за Украјинце. Међутим, обарање малезијског путничког авиона 17. јула који је пао код места Торез, покренуо је масивну украјинску офанзиву. Украјинци су по сваку цену желели да допру до места пада Боинга како би доказали да су авион оборили побуњеници. Дебаљцево се нашло на путу украјинксе армије и места пада авиона. Падали су насеље за насељем, а Украјинци су упали у Дебаљцево 29. јула. Други правац украјинск е офанзиве ишао је са југа од Мариновке. Првих дана августа месец Украјинци су објавили да су се њихове снаге са југа пробиле до Дебаљцева и да је пресечена територија која је спајала Доњецк и Луганск. Истовремено на северу , град Луганск је био потпуно опкољен као и град Доњецк. Деловало је да је рат близу краја. Међутим, средином августа долази до снажног контранапада, Украјинци губе освојене територије, а полако бивају потиснути и на југу. Снаге Новорусије избијају скроз до Азовског мора и долазе до Мариупоља. Међутим, Украјинци настављају да држе Дебаљцево надајући се да је то пут ка месту пада Боинга. Када је 19. октобра потписано примирје на истоку Украјине, Дебаљцево је и даље било под контролом Украјинаца. Четири месеца касније, пре свега због тврдоглаве украјинске тактике да нема повлачења и да свако насеље треба бранити по сваку цену, главница њихових трупа у источној Украјини се нашла у такозваном "Дебаљцевском котлу". Досадашњи ток рата показао је да су управо тактиком "котла" снаге ДНР и ЛНР стекле велику предност на Украјинцима. После украјинских катастрофа у такозваном "Јужном котлу" и "Котлу Иловајск" Кијев је успео да стабилизује своје линије и настави рат. Многи процењују да то неће бити случај и после Дебаљцева. Остаје да се види да ли ће споразум из Минска значити спас за опкољене украјинске трупе у Дебаљцеву.
Прочитајте још: Дан после потписивања споразума 10 мртвих у нападу кијевских снага (ВИДЕО)Србин који је постао козак, сада ратује у Новорусији (ВИДЕО)
Извор: Правда        

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА