Најновије

ПУТИНОВ ТРОЈАНСКИ КОЊ: Руски град у срцу НАТО савеза

Руска енклава Калињград представља праву аномалију, како у политичком тако и у географском смислу. Одвојен од Русије и позициониран на Балтичком мору, овај регион је у потпуности окружен државама које су чланице НАТО пакта.
Стратешки значај Калињграда је од непроцењивог значаја за Владимира Путина и Русију (Фото: google-maps)

Стратешки значај Калињграда је од непроцењивог значаја за Владимира Путина и Русију (Фото: google-maps)

Прве комшије су Пољска и Литванија, а да не причамо о томе што је ближи Берлину и Прагу него Санкт Петербургу и Москви. Све до 1945. године, Калињград је био познат под именом Конигсберг, као престоница некадашње Источне Пруске. Након победе савезника у 2. светском рату, добија име по Михаилу Ивановичу Калињину, једном од Стаљинових најистакнутијих поручника. Његов споменик још увек поносно стоји у центру града, а поред се налази и биста Владимира Илича Лењина. После пораза нацистичке Немачке, СССР је анектирао град и околину. Ова област представљала је кључну стратешку тачку, с обзиром да обухвата балтичку луку од виталног значаја. До тада претежно немачки град убрзо је попримио сва обележја совјетске културе и традиције, и за рекордно кратко време постао један од центара велике Русије. За време Хладног рата, Калињград је представљао константну претњу и "нож под грлом" скандинавских и земаља централне Европе, с обзиром на страховиту количину совјетског наоружања позиционираног на тој територији. Ова енклава и данас има непроцењив геополитички значај за званичну Москву и председника Путина, који је Калињград означио као један од три "фронта милитаризације", према новој руској војној доктрини. Узећи у обзир тренутну напетост између Русије и Запада, Калињград би поново, као за време Хладног рата, могао да одигра значајну улогу у политичким играма и натезањима, и буде трн у оку западне Европе, нарочито Немачке. Након распада Совјетског Савеза, Калињград је постао један од економски најдепресивнијих делова Русије. Организовани криминал, продаја наркотика и нагли пораст обололеих од сиде постале су три највеће пошасти овог региона. Решење којем је Русија прибегла показало се као сјајно. Калињград је постао зона слободне трговине, а заузврат је становницима овог града омогућен слободан улаз у комшијске државе, Литванију и Пољску. До 2007. године, економија је процветала. Данас, иако и даље претежно руски оријентисан, Калињград је помало потпао под утицај околних НАТО земаља. Поред свог неоспорног стратешког значаја, Калињград се може похвалити и великим културним наслеђем. У овом граду налази се импозантна Калињградска катедрала, поред које је сахрањен Имануел Кант, један од највећих филозофа које је свет видео и дугогодишњи становник овог града.
Прочитајте још:Захарченко позвао Коломојског да прогласи „Дњепропетровску Републику”Ево како је Почуча изгледао и шта је говорио дан пре хапшења (ВИДЕО)
Извор: Блиц

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА