Најновије

Готово половина савезника САД има проблема са буџетом

ВАШИНГТОН- Буџетске проблеме - мање или веће - имају најмање 22 америчке државе.
Бела Кућа (Фото: 2il.org)

Бела Кућа (Фото: 2il.org)

Буџетски дефицит Луизијане, примера ради, већ је достигао 1,6 милијарди долара током текуће финансијске године. Основни узрок је пад прихода изазван пре свега појефтињењем нафте. Буџет ове америчке савезне државе са 13 одсто зависи од прихода од продаје нафте и гаса, а њихове цене су од средине прошле године пале 40 одсто. Рејтинг-агенције Moody’s Investors Service и S&P најавиле су да ће - уколико државни врх Луизијане нешто хитно не поправи - снизити њен кредитни рејтинг. Агенција Associated Press објавила је да ће у наредној финансијској години, која почиње 1. јула, најмање 22 државе САД исказати буџетски дефицит. Притом је упозорила: да ће се то претворити у проблем економске стабилности земље у целини. Амерички аналитичари указују да се проблем појавио и да се драматично продубљује у шестој години узастопног (према званичној државној статистици) успешног економског развоја. Алабама има мањи дефицит од Луизијане - само 290 милиона долара, али економски аналитичари упозоравају да ће се, уколико не преокрене трендове, суочити са „социјалном катастрофом и да ће се на удару наћи чак и финансирање судова. Економски аналитичари истовремено упозоравају да чак 30 америчких држава има смањене буџетске приходе упркос томе што су број становника у међувремену повећале за 2,2 одсто, а самим тим је требало да порасту и куповна моћ и буџетски приходи. Осим овога, 17 америчких држава има пад прихода од пореза. Аљаска чак за 1,7 милијарди долара. Највећу буџетску „рупу” тренутно има Илиноис - 6 милијарди долара.
Прочитајте још: Кумановски ефекат: Десница у Србији тражи враћање обавезног војног рока!Балкан ускоро чека претња већа од Велике Албаније!
Канзас се нашао у проблемима након што је његов гувернер - републиканац Сем Браунбек, верујући да мањи порези оживљавају привредну активност - смањио један од главних пореза. То је буџет Канзаса коштало 800 милиона долара, а економски бум је изостао. Због свега, у САД се већ почиње да говори да је за спасавање неких америчких савезних држава потребно разрађивати програме сличне онима каквима ЕУ спасава неке од најугроженијих економија Еврозоне. Извор: Fakti.org

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА