Николић је, у разговору са кубанским медијима, рекао да Србија привлачи инвеститоре из целог света, да су јој скоро свуда отворена бесцаринска тржишта, да хоће да се ослободи огромног терета незапослености, као и да настоји да постане модерно уређена европска држава.
"И ми ћемо то да успемо. Неки траже од нас да се определимо да бисмо успели, а ми ћемо у ствари успети ако се не определимо. Србија може да мења руководства, али пријатељства и историју не може, док будућост може", рекао је Николић додајући да Србије, када размишља о будућности мора и да размишља о прошлости.
Према његовим речима сада су преломни тренуци за Србију.
"Влада је предузела оштре мере штедње. Грађани разумеју да је то било потребно и да је то морало, али очекујем резултате од тога", рекао је Николић.
Он је додао да би Србија и Куба, која је, како каже, далеко одмакла у производњи лекова, биогенетском инжењерингу и молекуларној биологији, могле заједно да производе лекове.
"Могли бисмо да будемо Кубин ослонац у Европи. Аеродром Београд може да се отвори за све летове за Хавану и да сви летови за Кубу иду преко Београда", рекао је Николић.
Председник Србије истакао је да је пријатељство две државе неизбрисиво и да их повезује то што никада нису биле саме.
"Ми ћемо успети да сачувамо пријатељство и на истоку и на западу и ми смо им рекли - ви сте се посвађали, али ви ћете и да се помирите. Ми нећемо да нас питате што смо били са вама, а не са њима. Боље да ми вас питамо што сте се свађали", рекао је Николић.
Одговарајући на питања новинара Николић је истакао да су санкције против Кубе заправо биле санкције против њеног народа, додавши да је срећан што сада Куба разговара са Сједињеним Америчким Државама, али даје свестан да ће пред њу бити постављени тешко оствариви услови.
"Америка ће да постави питање економског уређења, демократије, вишестраначког система... То раде у целом свету. Али постоје две комунистичке партије у свету које успешно воде свој народ - то су комунистичке партије Кубе и Кине, и нису направиле грешку коју смо ми направили, да се држава склони из привреде", рекао је Николић.
Он је објаснио да држави треба новац како би помогла сиротињи, школству, здравству, судству, војсци, полицији...
"Али зато мора да зна шта ради привреда. Свуда држава има утицаја на привреду. Вишестраначки систем не може да се уведе на силу, а нарочито не може да буде лако уведен у државама којима треба јединство народа. Да Куба није имала јединство народа не би оволико дуго издржала под санкцијама. Да су се странке међусобно свађале, не би издржала", закључио је Николић.
Прочитајте још:
Пад Америке
ИСТИНА О ЗЛОЧИНУ У „ПАНДИ“: Харадинај светио сестру па побио српске дечаке!
Извор: Танјуг