Додик ће у понедељак положити заклетву у Скупштини РС, а дан касније ће то исто урадити у Сарајеву и формално преузети нову дужност.
Он ће, како каже, почети са ревизијом залагања кадрова у Сарајеву за српске интересе и новом праксом односа с дипломатама. Под посебном пажњом, како каже, биће му обавештајна и безбедносна област.
Кривицу за лоше међуетничке односе и нагомилано неповерење у БиХ приписује „страном фактору” и антидејтонским решењима која су наметали.
„Иницираћу укидање антиуставних закона, мој задатак јесте да укажем да је део међународне заједнице наметањем закона детерминисао политички систем антидејтонским решењима која се показују као нефункционална”, рекао је Додик за „Политику”.
Убеђен је у то да БиХ не треба оволика и прескупа војска, која би се „распала” у случају било каквих нереда.
За себе каже да је у Сарајеву само на привременом раду, а да је уствари функционер Републике Српске где је и изабран.
„Сва политика у БиХ, као и монетарна политика, стављају се у функцију туђих интереса. Захтеви Европске уније у процесу придруживања иду директно на штету наше привреде. Приватизација спроведена под притиском странаца девастирала је живот у БиХ. Ако нема жеље да се то мења, не видим сврху функционсања БиХ”, рекао је Додик, поручивши онима који „брину” због његовог доласка у Сарајево да ће се понашати „веома уставно”.
Напомиње и да ће га у Сарајеву обезбеђивати људи у које има поверења, а то је Полиција РС и да му не треба обезбеђење са нивоа БИХ.
„Зар да ме обезбеђује СИПА која је пре три месеца хтела да ме хапси. Поверење имам искључиво у полицију РС”, рекао је Додик.
Он понавља и да ће Председништво БиХ бити епицентар одлучивања, као и да он у Сарајево не иде да би тамо био икебана, већ да заступа интересе РС.
Напомиње да је на пример епицентар одлучивања везан за Обавештајно безбедносну агенцију БиХ која има законску обавезу према том органу.
„Без обзира на то шта је пракса направила ОБА одговара искључиво Председништву БиХ. Српски људи у ОБА одговараће српском члану Председништва”, истиче Додик и додаје да не може бити интерес РС да се обавештајно прати руководство Србије.
„Постали су приватна служба Бакира Изетбеговића. На том питању нема толеранције. Наше право има да се поштује”, истиче Додик.
Упитан о плановима за озбиљније економске реформе Додик каже да се ради у веома нестабилним околностима и да је право чудо да се економија одржала на садашњем нивоу, узимајући у обзир отвореност граница и приватизацију која је у старту ослабила привреду.
„Осим јавних предузећа „Електропривреде РС” или „Шума РС” нисмо успели да сачувамо важне ресурсе. Хтели су да отму и ЕРС. Наравно, то предузеће треба реформисати, али је ЕРС у позицији да упркос неким слабостима може да буде инвеститор. Покушаћемо да градимо хидроелектране на Горњим хоризонтима, да решимо питање Бук бијеле, а у том пакету и две централе договорене с Владом Србије - Фочу и Паунце. Желимо да наставимо изградњу аутопута од Добоја преко Брчког и даље до границе са Србијом. Када то завршимо, пребацујемо се на источни део аутопутева, од Вардишта преко Рогатице, Сокоца до источног Сарајева. Већ разговарамо о изградњи аутопута од Бањалуке до Приједора, као и оног до Купреса према Сплиту. То је део напора да се нашој привреди омогући да користи ресурсе лука на Јадрану. То би за Србију био најкраћи пут до средњег Јадрана. Да би успели, макроекономски оквир мора бити прецизан. Треба нам јачање домаћег производа, а ове године раст ће бити око 3,7 одсто. Савршено смо свесни да раста нема без инвестиција, индустријске производње и полопривредног раста”, рекао је Додик.
Он је нагласио да желе нову праксу, да именују одговорне људе на послове у јавном сектору, што ће значити смањење корупције и пословне резултате који морају бити видљиви.
Додаје да ће Влада РС након шест месеци рада проценити да ли је успела.
Додик наглашава да им је циљ да промене Устав РС.
„Не може се десити да Веће народа РС које је наметнуо високи представник служи за ометање рада наших органа. Ево директно ћу рећи, ако не попуне Клуб Срба у другом ентитету приступићемо уставним променама и укинути Веће народа РС. Клуб Срба од Дејтона до данас никада није био формиран у Федерацији БиХ. Не претим, али ако ми не можемо да тамо имамо попуњен клуб, зашто бисмо били сервилни према другима у РС”, рекао је Додик, пренео је Танјуг.
Како је радикалка напала НАТО у Канади, погледајте ОВДЕ.
Извор: Политика