БАЊАЛУКА - Запањујућа је чињеница да се Додик није уопште консултовао са Београдом пре него што је Народна скупштина РС донела одлуку о расписивању референдума, а Србија је уз Русију за нас главни гарант Дејтонског споразума.
Ово у интервју за ЕуроБлиц каже председник СДС-а и заменик председавајућег Представничког дома БиХ Младен Босић. -Сигуран сам да исто тако ни од Русије није добио зелено светло за такав хазардерски потез. На Скупштини је Додик тврдио да се консултовао са свим релевантним факторима по том питању. Или за њега Србија није релевантан фактор, или је још једном слагао народне посланике – каже Босић.
Први сте политичар у РС који је рекао да неће бити референдума о Суду и Тужилаштву БиХ. Да ли и даље тврдите исто и како коментаришете драстичну промену ставова Милорада Додика о референдуму након састанка са Александром Вучићем у Београду? Пре свега, имали смо скоро идентичну ситуацију и пре четири године, па је Додик одустао. Начин на који је постављено сугестивно референдумско питање и без обавезног датума одржавања, јасно је указивало на то да не постоји озбиљна намера да се он и спроведе, него служи као нова понуда за трговање. Овај пут је повод био Насер Орић, а сигуран сам да је стварни разлог Додикове акције почетак отварања афера „Бобар банке“ и „Боске“ од стране институција на нивоу БиХ, пошто се ради о међудржавном и међуентитетском криминалу за шта су они надлежни. Ако сте пажљиво слушали Додикову изјаву на конференцији за новинаре са Вучићем, његов главни захтев је да се Суд и Тужилаштво БиХ не мешају у случајеве из РС, а захтев се не односи на случајеве ратних злочина.
Како ћете реаговати ако Милорад Додик два пута употреби исти трик: распише референдум, а потом поништи ту одлуку у Народној скупштини? То ће бити ново понижавање НСРС, али и РС. Показало се на пар задњих заседања Скупштине да постоји стабилна већина под контролом председника РС. Они су то обезбедили ''куповином'' петорице посланика који су мандате добили на листама опозиције. Са тако састављеном скупштинском већином нема никакве сумње да ће они дићи руку поново и за одустајање од референдума.
Како коментаришете Додикова четири услова за одустајање од референдума? Уместо ова четири услова, видим само један стварни: Онемогућавање истрага о крупној корупцији и криминалу од стране органа који нису под директним утицајем власти из РС. Шта би могао да значи захтев да правосуђе на нивоу БиХ буде независно? Они захтеви који су везани за ратне злочине су или испуњени - као што је ретроактивна примена закона, или их је лако обећати – као што је процесуирање за злочине над Србима. Из тог разлога је и отворена истрага против Орића, од које ништа не очекујем. Да су Додикове власти имале нешто против рада правосудних органа БиХ у вези ратних злочина, не би тадашњи министар финансија БиХ Никола Шпирић предложио повећање буџета за процесуирање ратних злочина који су отварани углавном против Срба, иако смо тада упозоравали СНСД да то не раде.
На који начин, изузев референдума, РС може да реагује на потезе Суда и Тужилаштва БиХ, којима већина грађана Српске очигледно није задовољна? Сви увиђају да је функционисање Суда и Тужилаштва БиХ лоше и под политичким утицајем. Што се тиче рада по основу крупног криминала и корупције, нису ништа урадили, јер нико од ''крупних риба'' није осуђен. Питање процесуирања ратних злочина над Србима је могло лакше да се покрене да су отварани предмети у правосудним органима РС. То би био много значајнији допринос него што је то референдум од којег неће бити ништа.
Председник РС вас готово свакодневно оптужује да идете „спиралом издаје“ РС, да сте под утицајем Бакира Изетбеговића и страних амбасада у Сарајеву. Како на то одговарате? Мислим да је то одраз страха који има од одговорности коју неће моћи избећи. Хвата га параноја зато што више не контролише и институције у Сарајеву. Нема нације на свету која се не би забринула када би њен ''вођа'' у националном Парламенту уз примитивне увреде посланика, рекао за себе да је ''громада'', а за свог сина да је ''људина'' која не може годину дана да нађе посао. Свака нација на свету би се забринула за здравствено стање свог вође. Без аргумената оптуживати Иванића и мене да смо издајници је само још један одраз стања у којем се налази. Он спомиње ''пренос надлежности'' у неких 19 случајева, а ни једном нисам чуо који су то случајеви. Могуће је да смо и ми учествујући у власти на нивоу БиХ некада и погрешили, али то свакако нису грешке типа као што је било изгласавање наметнутих закона или уградња у Устав БиХ одлуке о Дистрикту Брчко којим је РС подељена на два дела које су својим гласовима посланици СНСД омогућили. Ми нисмо донели ни једну одлуку о преносу надлежности, Додик се служи безочним лажима.
Да ли је завршено осипање Клуба посланика СДС у НСРС и како гледате на тврдње „одбеглих“ посланика да су вас напустили због тога што је СДС одустала од одговорне националне политике? Тврдње оних који су ''продали'' мандат који су добили од СДС, у народном жаргону препознати као ''папци'', да су то урадили зато што се не слажу са политиком СДС, покушај је налажења алибија за своју издају. Дуњић је отишао зато што су му у Градишки сменили неког његовог директора Дома здравља, Стевандић што није изабран за заменика председника СДС, а Бањац је у својој оставци на место председника ОО Дубица навео да то нема везе са политиком СДС. О моралу Илије Стеванчевића или Војина Митровића је сувишно трошити речи. Проблем је у изборном закону који омогућава да мандат и гласове добијете на листи странке која заговара промене, а онда из личног интереса ''продате'' свој мандат супротној страни.
Зашто се у причи о одговорности правосуђа изоставља оно у Српској? Додик не спомиње правосуђе РС зато што је оно својим нечињењем постало заштитник крупног криминала и криминалаца у РС. Стотине милиона КМ су покрадени и однесени из РС, а они затварају очи. Постоје јасни докази ко је извршио та дела и ко их је својим политичким утицајем омогућио, али тужилаштва РС ништа не може покренути на акцију. Зато њих власт РС не спомињу као проблем. Проблем су они који се дрзну да покрену истраге као што су „Бобар банка“, „Боска“ или Глиница Зворник. Нама треба темељна реформа свих сегмената правосуђа. Да ли је одговорна политика опљачкати РС и заштитити криминалце, направити РС најсиромашнијим делом у Европи, задужити следеће генерације да враћају дугове које је потрошила власт на лично богаћење, уништити јавна предузећа, направити катастрофу у здравственом систему, омогућити тајкунима да из РС изнесу стотине милиона, уништити привреду и пољопривреду и уз све то довести РС у изолацију? Ако је то одговорна национална политика, онда смо ми за неодговорну националну политику.
Прочитајте још:
Извор: ЕуроБлиц