Недалеко од језера Бадровац, где су пре недељу дана ухапшена петорица мушкараца осумњичена за тероризам, полиција Косова пронашла је две торбе с оружјем, експлозивом, црним униформама и писмом на арапском језику.
Бадовац, односно Грачаничко језеро, водом снабдева више од пола Приштине, Грачаницу и околна села у којима живе Срби. Многи су са забринутошћу реаговали на ову вест. - Јако смо уплашени након свих ових дешавања око Бадовца. Рушењем бране нестала би целокупна српска енклава на централном Косову - каже Дејан Јовановић из Преоца. Двојица од петорице ухапшених припадници су терористичке групе Исламска држава, и током 2013. и 2014. године били су у ратној зони у Сирији. Косовска полиција кривично гони више од 130 особа повезаних са терористичким групама, регрутовањем, подстицањем и финансирањем појединаца да се прикључе терористичким организацијама. До сада је ухапшено више од 80 осумњичених из Приштине, Пећи, Гњилана, Урошевца, Призрена и Косовске Митровице (само у једној акцији чак 50 особа). Анализе показују да 60 одсто није задржано иза решетака. Приштински политичари, поједини медији и аналитичари доскора су прикључивање Албанаца са КиМ терористичким организацијама називали "српском подметачином". Велико отрежњење уследило је након снимка Лавдрима Мухаџерија (25), сунитског џихадисте из Качаника, како одсеца главу једном 19-годишњаку. И званични подаци указују да највише бораца добровољно одлази у Ирак и Сирију управо са Косова - чак 232 особе су до сада отишле. На Косову су подељени око узрока који наводе велик број младих да се прикључују терористичким групама. Једни узроке виде у огромном сиромаштву, а други да је првенствено реч о "испирању мозга" коме прибегавају они који их позивају да ратују у име бога. У извештају Шпенда Курсанија "Учешће добровољаца са Косова на ратиштима у Сирији и Ираку - узроци и последице", он наводи да на ту масовност утичу идеологија која привлачи младе, сиромашни образовни систем Косова и неспремност породица да прихвате религиозност својих чланова. Курсани је, недавно, представљајући извештај у Београду, говорио и о систему врбовања, истакавши да је "већина људи регрутована посредством интернета, где су и подвргнути испирању мозга". Он смара да косовске власти овај проблем не решавају на прави начин. У извештају који је финансирала америчка амбасада на Косову, он препоручује да би требало избегавати хапшење, затварање и слање људи на суд оних који су учествовали у рату у Сирији, већ да их треба "рехабилитовати и реинтегрисати". Како наводи, иза Косова, по броју особа које су се прикључиле теористичким организацијама у односу на број становника, налазе се БиХ, потом Белгија, Албанија и Данска.
Из Клине у смрт
Око 20 породица са Косова, а међу њима и оне са децом, од почетка године отишло је у Сирију и Ирак да би се прикључиле терористичкој организацији Исламска држава, пише приштински лист "Зери". Репортери листа посетили су неколико њих, међу осталима и породицу Хасани из Клине из које је 10 чланова отишло почетком године у Сирију, а у кући је остала само бака с најмлађим чланом породице. Једини њен одговор био је "ишли су у име Алаха да ратују". Недуго по одласку у Сирију, један од тројице браће Екрем Хасани је погинуо, а не зна се судбина његове жене и деце. Њихова кућа се налази у селу Грабаница у општини Клина, у веома сиромашном делу. Ниједан од тројице синова који су отишли у Сирију није био запослен пре одласка. Курсани је, недавно, представљајући извештај у Београду, говорио и о систему врбовања, истакавши да је "већина људи регрутована посредством интернета, где су и подвргнути испирању мозга". Он смара да косовске власти овај проблем не решавају на прави начин. У извештају који је финансирала америчка амбасада на Косову, он препоручује да би требало избегавати хапшење, затварање и слање људи на суд оних који су учествовали у рату у Сирији, већ да их треба "рехабилитовати и реинтегрисати". Како наводи, иза Косова, по броју особа које су се прикључиле теористичким организацијама у односу на број становника, налазе се БиХ, потом Белгија, Албанија и Данска.
Терористичке НВО
Од 2000. године на Косову је забележено деловање више исламских невладиних организација проблематичног карактера. Међу њима је и кувајтско Друштво за оживљавање исламског наслеђа које је 2002. стављено на листу терористичких организација. Шпенд Курсани каже да је крајње дискутабилно стављање невладиних организација на листу терористичких.
Прочитајте још:ИСИЛ ће кренути на Европу из маглајског села Ошве!Ратко Младић преговара са Хрватима: Ви морате мене молити а не ја вас (ВИДЕО)
Извор: Вести онлајн