Хрватска је одлуком Арбитражног суда изгубила Пирански залив, због којег се још од распада Југославије 1991. спорила са својим северним суседом, тако да ће та област ипак припасти Словенцима.
Пирански залив (Фото: Википедија)
Одлуком која је уследила после три године арбитраже, Словенци су добили излаз на отворено море, односно директан приступ међународним водама, што је важно за ту чланицу ЕУ, док је Хрватска завршила као потпуни губитник. Према пресуди, подела залива биће 75 према 25 или 66 према 33 одсто у корист Словеније, што ће званично бити саопштено крајем године. Одлука је коначна, па поражена страна нема право жалбе. То што је Словенија изашла као победник не треба посебно да чуди ако се зна да је претходних месеци веома активно лобирала код већине чланова Арбитражног суда да се таква одлука донесе. - Суд ће у октобру одржати још једну седницу, али већ сад је све малтене решено. Уосталом, након што је почетком године словеначки министар спољних послова Карл Ерјавец рекао да "има неслужбене информације да би пресуда могла ићи у корист Словеније", поступак је добио другачију конотацију. Нема сумње да је Словенија изашла из оквира регуларног понашања у арбитражном поступку и да је све време привилегована код судија Арбитражног суда - каже извор и додаје да је више ситуација које то потврђују: - Жилбер Гијом, председник Арбитражног суда, током поступка је више пута у односу с Јернејом Секолецом, словеначким представником у суду, указивао на то да је разграничење на мору већ решено у корист Словеније. А и Секолец је с неким људима већ говорио како му је Гијом предочио да ће Словенци добити спор. Саговорник наводи да су се словеначки представници пред судом почетком ове године договорили о "специјалном приступу" члану суда Бруну Сими. - Чак су уговарали вечере с њим јер је Симона Дреник, чланица словеначког стручног тима у арбитражи, сматрала да би шеф суда могао посебно да уважава неке аргументе ако би они дошли од Симија. Секолец је тада говорио да већ "ради на Симију" - наводи извор и додаје да је симптоматично и то што је Дреникова словеначком тиму препоручила да што мање иступа у расправама јер су "судије ионако на нашој страни". У хрватском Министарству спољних и европских послова речено је да не желе ништа да коментаршу док је арбитража у току, док словеначка страна није одговарала.
Прочитајте још:БРУКА: Колинда летује на месту где су Хрвати зверски мучили Србе!ПРЕДОМИСЛИЛИ СЕ: Словенци ипак неће учествовати на прослави „Олује“
Извор: Курир
Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.Донације можете уплатити путем следећих линкова:
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.