„Приоритетне мисије изградње носача авиона и нуклеарних подморница спроведене су неометано и са изузетним резултатима“, наводи се у документу, према преводу који су обезбедили тајвански медији.
Тајвански извештаји додају да се из документа може закључити да ће први кинески носач авиона домаће производње радити на нуклеарну енергију. У јануару 2014. медији у Кини су цитирали шефа партије Љаонин Ванг Мина, који је рекао да је у граду Далијан започет рад на конструкцији другог кинеског носача авиона, а да се очекује да Кина укупно направи четири таква брода. Ове извештаје су, међутим, брзо уклонили кинески цензори.Министарство одбране Сједињених Америчких Држава је, процењујући војну моћ Кине, констатовало да „Кина наставља да спроводи програм носача авиона домаће производње и могла би да изгради више носача авиона у наредних 15 година“.
Извештаји Пентагона даље помиње да ће кинески носачи „имати могућност побољшане издржљивости и ношења и лансирања више различитих типова авиона, а укључиваће и електронско ратовање, рано упозорење и противподморничко оружје, што све повећава потенцијалну ударну моћ Ратне морнарице Народне Републике Кине у обезбеђивању кинеских интереса у областима ван њене непосредне околине“, јављају медији. Уколико остане на интернету, интерни документ Кинеске корпорације за бродоградњу који је објавио „Глобал тајмс“ представља најближу потврду информације да Кина тренутно гради носач авиона.Прочитајте још:РУСКА ПОМОЋ: Иран добија модернизовани С-300ПОЛУДЕО ЗБОГ ОЛИМПИЈАДЕ: Билт тражи планине у Пекингу!Извор: rs.sputniknews.com