Наиме, паралелно са одлуком Владе и председништва Косова да скупштини Косова поново упути уставне амандмане како би се омогућило формирање Специјалног суда за ратне злочине ОВК, опозициона партија Рамуша Хардинаја, Алијанса за будућност Косова (ААК), скупштини је предложила резолуцију о геноциду почињеном на Косову.
Резолуција је одмах добила подршку већине у косовском парламенту, а за овакав „обрт“ ситуације заслужан је Хашим Тачи, актуелни министар спољних послова Косова. Према изворима, Тачи је после притиска посланика из своје странке, који су претходни пут одбили да гласају за промену уставних амандмана, што је додатно успорило цео процес, „пристао“ на компромис, односно да и његова странка подржи резолуцију, а да заузврат посланици који су били против специјалног суда гласају за амандмане, чиме би било омогућено формирање Специјалног суда за злочине ОВК. „Тачи је током претходних дана имао низ незваничних састанка са лидерима опозиционих странака на ову тему. Договор о Резолуцији је постигнут међу албанским партијама, како опозиције тако и позиције, без знања посланика листе ’Српска‘“, тврди саговорник. Јасмина Живковић, посланица листе ’Српска‘ у косовском парламенту, није могла ништа да каже о резолуцији, али ни о томе да ли ће се идуће недеље и када у косовском парламенту гласати о уставним амандманима за формирање Специјалног суда за ратне злочине ОВК. „Постоје неке најаве, више незваничне него званичне, да би током следеће недеље требало да се одржи седница, али још ништа не знамо сигурно“, каже она. Живковићева каже да су посланици листе ’Српска‘ и сада, као и прошли пут, спремни да када год се ти амандмани појаве у скупштини Косова дају свој глас за.„Ако не буде измена у односу на амандмане од прошлог пута, они су за нас прихватљиви и ми ћемо гласати за“, додаје она.
Приштина је, иначе, још у мају требало да формира Специјални суд за ратне злочине ОВК, али је последњи покушај 29. јуна пропао, јер је шест посланика странке Хашима Тачија одбило да гласа. Од 120 посланика, „За“ је подигло руку њих 75. Живковићева каже да је, по њеним сазнањима, у Тачијевој странци одржан низ састанака на тему амандмана и да су постигли одговор по овом питању. У саопштењу које је поводом данашњих састанака медијима упућено из косовских институција наводи се да је поновно разматрање ових уставних амандмана у Скупштини и њихово усвајање корак од посебног значаја за Републику Косово у процесу остваривања обавезе коју је преузела према међународним партнерима. Упоредо са овим законом, у парламенту ће бити упућен и предлог Закона о правној заштити и финансијској подршци потенцијално оптужених у судским процесима пред Специјалним судом. Иначе, опозиција сматра да амандмани везани за оснивање Специјалног суда ни у ком случају не треба да буду поново у скупштинској процедури и најављује да ће гласати против.Прочитајте још:Предложена резолуција о геноциду на КосовуКако са Косовским пасошем у Русију?Извор: rs.sputniknews.com