Најновије

Овако изгледа трослојна маска коју је деца требало да носе у школи: Кошта више од 3 хируршке (ФОТО)

Нова школска година родитељима задаје главобољу око куповине књига, прибора, а ова је због корона вируса, све то некако бацила у други план, јер је пажња усмерена на то да ли ће деца ићи у школу или пратити наставу на даљину, да ли ће морати да носе маске, а на крају и које.

Трослојна маска (Фото: Јутјуб)

У два дана смо чули две различите изјаве од истог члана Кризног штаба за борбу против короне. Наиме, прекјуче је епидемиолог Предраг Кон рекао да деца у школи неће моћи да носе обичне хируршке и платнене маске, већ да ће морати да буду специјалне, и то трослојне. Већ јуче је изјаву променио, те рекао да ће бити довољно да ученици током боравка у школи носе "било какве маске", укључујући хируршке, платнене или шивене.

Ипак, изјава да морају да носе специјалне, па још трослојне, многе је натерала да ставе прст на чело и запитају се које су то маске, и колико коштају.

То је управо ова маска на слици.

Како објашњава Драгутин Рајевац, председник Удружења приватних апотекара Србије, реч је о маски са такозваном буџом напред, а цена јој 140 динара.

- Она има ознаку Н95, КН95, ФФП2, и она чува 95 одсто - каже Рајевац.

Према његовим речима, у неким ситуацијама, ова маска може да се користи и до 3 дана.

- Ако је користите као када идете у самопослугу, односно само приликом одласка у самопослугу, онда може да се користи и два, три дана - рекао је Рајевац.

Поређења ради, обична хируршка маска кошта од 40 динара па навише, али би она морала да се мења сваки дан. 

Иначе, пре десетак дана др Предраг Кон је рекао и да не треба деца све време док су у школи да носе маске.

- Оно што са медицинског аспекта могу да кажем, мислим да ношење маски нема смисла током боравка у клупи, јер ће постојати одређени размак, већ само када деца излазе ван - рекао је др Кон гостујући на РТС.

Пар дана касније на конференцији за новинаре, он је до детаља објаснио како би требало да изгледа повратак деце у школу.

- Само понашање у школи ће бити дефинисано, како за ученике тако и за наставнике. Неће то бити толико страшно, како се можда на први мах чини. Треба имати на уму да ће у млађим разредима бити наставе у школама, а за остале комбиновано. Другачије ће бити за средње школе, а другачије за млађе разреде - рекао је Кон.

Такође је подсетио да у млађим узрастима нема тежих случајева оболевања, али и нагласио да ће свакако у приправности бити све задужене епидемиолошке службе.

- Оно што треба родитељи да знају јесте да само здраво дете може да иде у школу, па ће они неки начин бити наши сарадници у свему овоме, што је и за очекивати - објасни је Кон.

- Биће потребно да дете сваког јутра погледају и евентуално му измере температуру да се не би то препуштало самим школама. То је једна ствар. С друге стране, биће потребно да помогну и да разговарају о томе са својим дететом. Смернице за то ће се приказивати и на телевизији у прилозима које спремамо. Само понашање у школи биће исто тако дефинисано како за наставнике, тако и за ученике. Неће то бити тако тешко као што на први мах изгледа, направиће се тако да деци буде потпуно јасно - истакао је он.

Подсетимо, у једној учионици моћиће да буде до 15 ђака, који ће седети на удаљености минималној од 1,5 метара.

Ангела Меркел спрема санкције Србији. Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: Телеграф

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА