Србија у потпуности подржава Уговор о трговини наоружањем и активно ради на националним институционалним модалитетима који ће омогућити његову успешну примену, изјавио је министар спољних послова Ивица Дачић.
Србија у потпуности подржава Уговор о трговини наоружањем и активно ради на националним институционалним модалитетима који ће омогућити његову успешну примену, изјавио је данас први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић. Он је говорећи на Првој конференцији држава страна Уговора о трговини наоружањем (АТТ) која се одржава у Канкуну у Мексику истакао да ће примена Уговора побољшати безбедност у свету који се суочава са бројним изазовима и претњама. Дачић је подсетио да је Србија у априлу 2012. године, у сарадњи са УН Институтом за истраживање разоружања и ЕУ, била домаћин регионалног састанка у вези са Уговором о трговини наоружањем, као и да је сам Уговор ратификовала 29. октобра 2014. године, два месеца пре ступања на снагу. "Усвојили смо нови Закон о извозу и увозу наоружања и војне опреме и Закон о извозу и увозу робе двоструке намене у складу са критеријумима и принципима које дефинише Уговор", рекао је Дачић. Предлог закона о међународним мерама ограничавања је, како је додао, тренутно у скупштинској процедури и очекује се његово скоро усвајање. Дачић је навео и да је Србија 29. маја 2015. године послала одговоре на Упитник о основној процени националних капацитета за примену Уговора. "Србија ради активно на националним институционалним модалитетима који ће омогућити успешну примену Уговора о трговини наоружањем", истакао је он. Регионални приступ је други важан аспект извозне контроле наоружања, укључујући и сарадњу у вези са испуњавањем обавеза које произилазе из Уговора, рекао је Дачић и истакао пример регионалне сарадње по том питању на Западном Балкану. Државе су на регионалном нивоу успоставиле успешан и ефикасан модел сарадње на пољу извозне контроле наоружања преко СЕЕСАЦ - Центра за контролу малог и лаког наоружања у Југоисточној Европи, а подршка у овој области, коју пружа Центар, представља важан регионални пројекат, навео је он. Према његовим речима, један од главних циљева АТТ-а је да допринесе међународној безбедности кроз усвајање специфичног скупа мера у осетљивим областима извозне контроле наоружања. "Ми се сусрећемо са новим безбедносним изазовима, околностима и ситуацијама на глобалном нивоу које захтевају предузимање ефикасних мера. Из тог разлога, потпуна, ефикасна и транспарентна примена АТТ-а може суштински допринети умањењу опасности од ових ризика", рекао је он. Као председавајући ОЕБС, Дачић је истакао да је већина чланица те организације ратификовала је Уговор о трговини наоружањем и ОЕБС у потпуности подржава и наставиће да подржава све активности и циљеве дефинисане овим Уговором. Поред учешћа у раду Високог сегмента конференције, шеф српске дипломатије имаће сусрете са министрима спољних послова Мексика, Луксембурга, Гватемале, Јамајке, Тринидада и Тобага, као и сусрете у оквиру конференције са министрима других латиноамаричких и карипских држава.
Прочитајте још:ФРКА У СПС: Социјалистима опао рејтинг, Дачић у паници!Српска радикална странка захтева: Преусмерите мигранте ка Хрватској док и они не подигну зид
Извор: Вечерње Новости