Москва овај потез оцењује као нарушавање општеприхваћених правних норми, противно обавезама држава-организатора међународних форума. Према визи, Матвијенковој није дозвољено да учествује на свим састанцима и другим догађајима које ће од 31. августа до 2. септембра организовати Интерпарламентарна унија у Њујорку. Под таквим околностима путовање делегације руских посланика не челу с Валентином Матвијенко није могуће, саопштено је из Министарства иностраних послова Русије. Портпаролка тог министарства Марија Захарова изјавила је да је одлука америчких власти да издају ограничену визу Матвијенковој оставља негативан траг у историји дипломатије.
„Сматрамо да су овакви поступци америчких власти неприхватљиви“, рекла је Захарова и додала да они блокирају могућност излагања ставова, пре свега руске делегације, који се разликују од америчких политичких циљева и приоритета.
Валентина Матвијенко је процедуру издавања америчке визе назвала језуитском, наводећи да је крајње неморално било тако дуго одлагати разматрање њеног захтева, а потом саопштити одлуку три дана пред планирани пут. Председница Савета Федерације очекује од Интерпарламентарне уније да саопшти своју позицију о недопустивости ограничења права националних делегација у раду те организације. Она је саопштила да је написала писмо шефу Интерпарламентарне уније, у ком је изложила своју позицију и извинила се што руска делегација неће учествовати у раду тог тела. Американци су своју одлуку образложили тиме што је Валентина Матвијенко укључена у санкциони списак и ограничили њено учешће само на програме који се одржавају под окриљем Уједињених нација. Самим тим што је увео санкције против особе која се по важности налази одмах иза председника Русије Владимира Путина и премијера Дмитрија Медведева, Вашингтон је себи учинио медвеђу услугу, каже за Спутњик генерални директор Центра политичких информација Алексеј Мухин.
„Ова ситуација ће имати озбиљне последице по репутацију САД. Право име за оно што се десило јесте покушај да се високорангираним државним службеницима онемогући да обављају свој посао на међународном нивоу. Иако ова лица, према међународном праву, уживају одређени имунитет. Зато се ’ограничена виза‘ за Матвијенкову третира као понижење. Мислим да ће Русија наћи адекватан одговор на одлуку САД, али да то неће бити забрана уласка америчким званичницима“, тврди Мухин.
Директор Института модерног државног развоја Дмитриј Солоников сматра да САД настављају дипломатски, економски и санкциони рат против Русије, стварајући препреке за њено позиционирање на међународном нивоу.
„Користе све механизме како би промениле власт у Русији. То је, у ствари, подругљива игра с Русијом, јер ће сада свима говорити како је руска делегација сама одбила да дође и нико неће питати за детаље. Ствар је, међутим, у томе што су председавајућој горњег дома руског парламента издали визу, али су јој ограничили посету на састанак с генералним секретаром Уједињених нација“.
„Дипломатска игра се наставља. САД неће ослабити притисак, а Русија би требало да буде спремна да реагује на рад у оваквим условима“, закључује Солоников.