Најновије

Чувар Зејтинлика открио тајну: Аписове мошти се враћају у Србију

Посмртни остаци Драгутина Димитријевића Аписа, генералштабног пуковника српске војске, требало би до краја године да се из крипте на војном гробљу Зејтинлик у Грчкој пренесу у Србију и то 98 година после Аписове смрти, објавио је Блиц.

(Фото: ЈуТјуб)

(Фото: ЈуТјуб)

Из крипте у Зејтинлику, на којој нема Димитријевићевог имена, већ само број 5027 са напоменом да је ту сахрањено Н.Н. лице, кости ће бити пренете на Калемегдан у Београду и сахрањене уз све почасти крај војничке цркве Ружице. Председник СУБНОР-а Крагујевца и Удружења потомака старих ратника од 1912. до 1920. године, Жељко Зиројевић, каже да су ова удружења и покренула иницијативу јер је Апис био жртва монтираног процеса и непоштеног суђења за наводни преврат, због чега је стрељан на Солунском пољу 14. јуна 1917. године. Он је додао да је Министарство за рад, борачка и социјална питања Србије имало разумевања. Према његовим речима, осим посмртних остатака Аписа, биће пренети и сахрањени посмртни остаци Радета Малобабића и мајора Љубе Вуловића, који су у истом процесу осуђени на смрт и стрељани заједно са Аписом. Зиројевић је додао да Апис није има потомке. Државни секретар у Министарству рада, борачких и социјалних питања Драган Поповић каже да је тајну где су сачуване Аписове кости открио Ђорђе Михаиловић, чувар српског војничког гробња на Зејтинлику. Негов деда пренео је кости тројице стрељаних са места где су убијени на гробље у Зејтинлику. Кости су стављене у три необележене касете, једна до друге, а Михаиловићев деда их је касније обележио да не би заборавио. Име Драгољуба Димитријевића Аписа првенствено се доводи у везу са његовом историјском улогом у организацији "Црна рука" и Мајском преврату, када су у ноћи 28. маја 1903. године убијени краљ Александар Обреновић и краљица Драга. Апис је био био на челу завереника, али није наредио убиство краљевског пара. Чланови "Црне руке" наводе се и као снабдевачи оружјем организације "Млада Босна", чији припадници су извршили атентат на аустроугарског надвојводу Франца Фердинанда. Апис је у Првом светском рату био шеф обавештајне службе, али и члан тајне организације "Уједињење или смрт", због чега је и оптужен да је припремао преврат и стрељан на Солунском пољу 14. јуна 1917. године, а рехабилитован 1953. године.
Прочитајте још:Руку Светог Саве односе из Србије?ЛИСТА НАЈСРЕЋНИХ ДРЖАВА: Погледајте на ком месту је СрбијаМигранти стижу у Европу уз помоћ Фејсбука
Извор: Срна

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА