На јучерашњем састанку са Ердоганом Путин је изјавио: „Русија је срећна што се односи са Турском успостављају брзим темпом“.
Међутим, током завршне прес-конференције оба политичара су разменила оптужбе дипломатским фразама и обећали један другом да ће радити на побољшању сарадње.
Путин је обећао да ће постепено укидати санкције Турској које су остале из времена кризе након обарања руског авиона Су-24 изнад Сирије 2015. године, нагласивши да треба сарађивати у сфери безбедности. Руски председник је потврдио намеру да ове године покрене изградњу „Турског тока“.
Најинтересантнији део разговора Ердогана и Путина је било питање међународне безбедности, пре свега сарадње у Сирији, где се оружане снаге обе земље боре против терористичке претње. Заједно са турским председником у Москву је стигла и делегација војног врха на челу са министром одбране Турске, која је разговарала о сарадњи у Сирији.
Према мишљењу политиколога, стручњака за односе са турским медијима Александра Кирпичева, турски председник се у Москви усредсредио на курдски фактор.
- За Ердогана је курдски фактор црвена марама у оквиру регионалне безбедности и безбедности саме Турске. Турски председник је стигао у Русију да позове ту земљу да прекине било какву сарадњу са Курдима, посебно са Радничком партијом Курдистана и сиријском курдском партијом ’Демократски савез‘. За Ердогана је важно да Русија не сарађује са Курдима на територији Сирије где изводи операцију ’Штити Еуфрата‘, која је у суштини усмерена против Курда. Овде Анкара планира да постави зону раздвајања између турске границе и курдских региона - сматра експерт.
Говорећи о сарадњи са Русијом у сфери безбедности, Ердоган је посебно обратио пажњу на организацију ФЕТО, повезану са исламским проповедником Фетулахом Гуленом.
- Што се тиче терористичке организације ФЕТО, нажалост, знамо да она преко неке друге организације делује у појединим градовима у Русије, на пример, у Москви и Санкт Петербургу. Ми верујемо да ће руске власти предузети кораке како би се прекинула та делатност - изјавио је турски председник.
- Узимајући у обзир да се у Турској сада може ухапсити сваки опозиционар под оптужбом да је гулениста, московска изјава Ердогана о ФЕТО могла би да буде сигнал упућен Курдима. У Москви постоји званично представништво сиријског Курдистана које нервира Анкару - сматра аналитичар Иљшат Саетов.
Што се тиче Гуленових школа, оне су још 2007. и 2008. године затворене у Русији, због страха од ширења османске идеологије. Извор: rs.sputniknews.com