Српска напредна странка (СНС) која је, како наводи Политико, све скептичнија према ЕУ, освојила је 46,8 одсто на изборима 17. децембра, док је опозициона коалиција „Србија против насиља“ добила 23,6 одсто. Хиљаде људи је, како подсећа овај портал, потом протестовало против, како су тврдили, изборне преваре.
„Изборни дан је протекао глатко, али су га обележили бројни процедурални недостаци, укључујући недоследну примену мера заштите током гласања и пребројавања, честе случајеве пренатрпаности, кршења тајности гласања и бројне случајеве групног гласања“, наводи се у извештају ОДИХР-а о изборима у Србији.
Забележени су случајеви застрашивања и узнемиравања грађанских активиста и новинара. Посматрачка мисија је такође изразила „ограничено поверење у информације националних јавних емитера“, који су сви провладини.
Иако се у извештају признаје да је Србија усвојила неке од претходних сугестија у вези са изборним законодавством 2022. године, друге препоруке „нису довољно адресиране“, укључујући оне које се односе на „обезбеђивање једнаких услова“ или „спречавање застрашивања и притиска на бираче .”
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) February 29, 2024
Председник Србије Александар Вучић, који тежи добрим односима и са Русијом и Кином, као и са ЕУ, поднео је оставку на место председника СНС-а у мају и није се кандидовао на парламентарним изборима, подећа Политико. У извештају се, међутим, наводи да је Вучић и даље „преузео централну улогу у кампањи кроз интензивно учешће у скуповима СНС-а, телевизијским наступима у кампањи, и билбордима“.
Према посматрачкој мисији ОДИХР-а, то је дало предност Вучићвој странци: „Сви посматрани национални канали су покривали активности кампање у складу са законом, али је позитивно извештавање о председнику и владајућим партијама доминирало у програмима већине емитера [и] додатно нарушило услове за надметање.“
Извештај је, како наводи Политико, у уторак процурио независној српској новинској станици Н1, а пренело га је неколико националних таблоида, који су тврдили да су резултати потврдили ставове Владе.
Премијерка Србије Ана Брнабић рекла је: „Овај извештај ставља тачку на све лажи и бесмислице о покраденим изборима.“
Украјинска команда признала: Погрешили смо!
Извор: Н1