Шта може да се деси младима, ако попију лек купљен на црно и без знања стручњака или одраслих? Можда ће само изостати жељени ефекат, али исто тако могу да се јаве и бројне нежељене реакције, које могу да буду токсичне и веома опасне по здравље.
Купујете онлајн? (Фото: Pixabay)
Према подацима, више од 50 одсто лекова који се продају преко интернета је лажно и потенцијално опасно. Да би приближили младима колико штетних ефеката могу да имају лекови који се узимају без знања одраслих, неконтролисано и само по препоруци вршњака, агенције за лекове Србије и Италије, АЛИМС и АИФА, у сарадњи са Европским директоратом за квалитет лекова и бригу о здрављу Савета Европе направили су стрип "Лана Тафи", у форми интерактивне игре. - Стрип је рађен са циљем да младе, који набављају лекове преко интернета и друштвених мрежа, образујемо и упозоримо на опасност од лажних лекова који се на тај начин пласирају неупућеним потрошачима - објашњава магистар фармације Павле Зелић из АЛИМС, вођа пројекта. Такође, млађа деца могу да дођу у контакт са њима, ако их користе старија браћа и сестре, и треба их образовати да никако не узимају лек сами. Зелић каже да се фалсификују сви лекови, али најчешће анаболички стероиди, лекови за мршављење... - Млади ове производе користе углавном у рекреативне сврхе, и потпуно су несвесни да тиме озбиљно и дугорочно угрожавају своје здравље - указује Зелић. - Стрип има научну основу, а психолози са Универзитета у Риму и Венецији су осмислили кључне поруке и како их пренети младима. Агенција АЛИМС је ове препоруке уклопила у стрип-сценарије и текстуалне материјале. У цртеже је то преточио Борис Ненезић, дипломац академије примењених уметности. - Засада имамо договор са 10 школа у Београду и околини, где ћемо отићи да причамо са децом и учитељима и на крају едукације њима ћемо поклонити стрип - каже Зелић. - Намера нам је да на терену кроз разговор са децом и учитељима и наставницима закључимо колико је овај проблем заступљен међу младима у Србији. С обзиром на податке који су доступни из околних земаља, бојимо се да овај проблем уопште није занемарљив.
Прочитајте још:Вечита дилема: Колико често треба да мењамо пешкире?Шта је важније – обим или дужина? Овај мушки полни орган доводи жену до оргазма
Извор: Вечерње Новости
Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.Донације можете уплатити путем следећих линкова:
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.