Најновије

ТЕМПИРАНЕ БОМБЕ: Ово су тачке на Земљи на којима ће кренути катастрофе

Научници су пронашли већи број "преломних тачака" у којима би нагле промене климе могле да покрену природну катастрофу. Ове тачке описују сценарије у којима би глобално загревање заувек променило животну средину у разним деловима света.
Илустрација (Фото: Јутјуб)

Илустрација (Фото: Јутјуб)

Британски "Дејли мејл" пише да је научној студији било тешко да прорекне где и када ће се то догодити, али је открила да је довољан релативно мали ниво промене климе да би се преломне тачке појавиле. Нова студија бавила се симулираним климатским моделима у најновијем извештају Међувладиног панела о климатским променама. Откривени су докази о 41 случају наглих регионалних промена у океану, морском леду, трајном леду и Земљиној биосфери. Према овом извештају, тачке које су "темпиране бомбе" на земљиној кугли су махом у близини полова, али и изнад индијског потконтинента, у Африци и Јужној Америци. Многи од ових догађаја дешавају се на нивоима глобалног загревања мањим од два степена Целзијуса, које научници понекад виде као "сигурносну границу". Али, иако већина модела предвиђа једну или више наглих регионалних промена, научници су уочили шему коју је тешко уочити. - Ово показује високу неизвесност предвиђања преломних тачака. Прецизније речено, наши резултати показују да се различити најсавременији модели слажу да су нагле промене могуће, али да је тешко предвидети када и где ће се десити - каже професор Сибрен Дрејфхоут с Универзитета у Сатхемптону, који је главни аутор студије. Примери уочених климатских преломних тачака укључују нагле промене морског леда и шема циркулисања воде у океанима, као и нагле промене у вегатацији и морској продуктивности. Нагле промене морског леда посебно су уобичајене у климатским симулацијама. Али, различити модели такође предвиђају нагле промене у у амазонској прашуми, трајном леду у тундри и снегу на Тибетанској висоравни. - Интересантно је да нагли догађаји могу да се појаве у виду следа различитих феномена. На пример, нестанак трајног леда на Арктику прати убрзано увећање тамошњег шумског подручја. Оваква врста домино ефекта имала би последице не само по природне системе, него и по друштво - наводи Виктор Бровкин, коаутор студије са "Макс Планк института за метеорологију".
Прочитајте још:ЕПОХАЛНО ОТКРИЋЕ: Астрономи пронашли трагове ванземаљске цивилизацијеВЕЛИКО ОТКРИЋЕ: Археолози пронашли библијски град Содому који је уништио бог (ВИДЕО)
Извор: Блиц

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА