Најновије

Унеско: Битка за глас уздржаних

БЕОГРАД- У наредних двадесетак дана Србија ће упрегнути све дипломатске капацитете како би на гласању Генералне конференције Унеска о чланству Косова придобила што више држава које су против ове иницијативе, али и оне које су биле уздржане током изјашњавања на седници Извршног савета. На столу је и опција да се затражи одлагање одлуке.
УНЕСКО (Фото: unesco.org)

УНЕСКО (Фото: unesco.org)

После прекјучерашње седнице ИС и одлуке да се препорука о чланству Косова проследи ГК, која заседа почетком новембра, у Београду се процењује да постоје реалне шансе да Приштина тамо "удари у зид". Јер, уколико би, као и на ИС, и на ГК четвртина од 195 земаља остала уздржана, за обарање захтева било би довољно 50 руку против, с обзиром на то да се за пролаз тражи двотрећинска већина гласалих. Проблем је у томе што је међу уздржанима прекјуче било много више оних које не признају Косово, попут Алжира, Индонезије или Уганде, па ће се и лобирање наших званичника усмерити првенствено на овакве државе. Државни врх анализирао је резултат са париског "семафора" и упутио захвалност свима који су се "показали" као пријатељи наше земље. Премијер Вучић поручио је грађанима: - Главу горе, ма колико нам било тешко. Лично, буквално, ока нисам склопио. Нисмо ништа изгубили на седници ИС. Изгубили су они који су са тим журили и покушавали да нам покажу колика је њихова сила. Само ми можемо да будемо ти који можемо себи нешто да одузмемо, а то нам не пада на памет. Вучић је навео да је Србија добила веома велику подршку и успела у томе да за чланство Косова гласа мањи број земаља од очекиваног. - На Генералној конференцији борићемо се даље. Не треба да водимо кампању против било кога, па ни против Македоније и Црне Горе. Нисам срећан због њихове одлуке. Не желим да им замерам, јер они воде своје политике. Али, сви треба да знају да умемо да памтимо и да поштујемо оне који су нам помогли. Изводећи рачуницу да 14 земаља које су гласале против пријема Косова има три милијарде становника, први вицепремијер Ивица Дачић изјавио је да "само може да нам годи то што имамо подршку највећих земаља на свету", међу којима су Русија, Кина, Индија, Бразил, Шпанија, Нигерија... Дачић је навео да је могуће да Косово затражи чланство и у неким другим међународним организацијама, попут Савета Европе, и навео да иза свега стоје западне земље које све организују и врше притисак на друге, а "љуте се када ми замолимо наше пријатеље да остану принципијелни, што није коректно, већ лицемерно": Због руског "њет" у Паризу, председник Томислав Николић захвалио се јуче амбасадору Александру Чепурину, истичући да је то још једна у низу потврда искреног пријатељства Русије према Србији: - Надам се да ће гласањем против пријема Косова свој пуни смисао добити правда и да ће српска баштина остати у власништву и под надзором свог титулара, СПЦ и Србије. Некадашњи шеф дипломатије Владислав Јовановић каже да ће Србија имати шансе на ГК само уколико западним земљама стави до знања да "почињу да нас губе": - Запад треба да поставимо пред избор: Србија или Косово. При одлучивању на ГК, Америка неће имати право гласа јер не плаћа чланарину Унеску откад је ушла Палестина.

Ђукановић: Били смо доследни

Глас Црне Горе за чланство Косова у Унеску, црногорски премијер Мило Ђукановић образложио је речима да Подгорица не води политику на бази калкулација, већ "доследну, која не пружа маневарски простор". Како је навео, Црна Гора је могла да не гласа, али води политику озбиљне државе, као што то чини и Србија: - Независност Косова призната је 2008, што је био извор неспоразума Србије и Црне Горе, а све што се у међувремену догађало дало је за право црногорској политици.

Мати Харитина: Ако нас рушитељи буду чували, манастири можда опусте

Захтев Албанаца за чланство у Унеску, а посебно намера да наше светиње прикажу као своје, заиста су непојмљиви. То је и својеврсни притисак на српско православно монаштво и свештенство, а бојим се да због евентуалне погрешне одлуке наши манастири не остану пусти. Овако мати Харитина, заменица игуманије Пећке патријаршије оцењује политичку игру око Косова и Унеска. Она наводи да је несхватљива и помисао да би народ који је до јуче рушио и палио српске православне светиње сада могао о њима да "брине": - Такву одлуку могу да подрже само потпуно неупућени или незаинтересовани за истину о положају српских православних светиња на Космету. Најгоре је што не знамо шта бисмо ми учинили ако их приме. Хоће ли ће наше монаштво и свештенство остати у светињама? Мати Харитина подсећа да је Пећка патријаршија, у чијој су манастирској цркви гробови 12 српских патријараха и архиепископа, од 1999. била безброј пута на мети напада Албанаца, као и готово све православне светиње на Космету. Каже и да ту светињу већ око две године обезбеђују припадници косовске полиције и наводи: - То доприноси осећају сигурности монаштва. Али, да ли је нормално да светиње које полиција чува од једног народа треба да припадну том народу?!

Косову одобрен ССП

Савет ЕУ одобрио је Споразум о стабилизацији и придруживању између Косова и ЕУ који би требало да буде потписан 27. октобра у Стразбуру. ССП представља први формални корак ка пуноправном чланству. Пет земаља Уније не признаје Косово, па је одлучено да ССП не склапају чланице као у случајевима других кандидата, већ ЕУ.
Прочитајте још:Ангела Меркел: Србијо, браво!ПУТИН ОБЈАСНИО РАЗЛИКУ: „Русија се руководи божанским принципом, а Запад интересом“
Извор: Вечерње новости

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА