НОВИ САД - Лига социјалдемократа Војводине (ЛСВ) сматра да би враћање посмртних остатака Драгутина Димитријевића Аписа у Србију и његова сахрана на Калемегдану били нескривена порука да су „политичко насиље над неистомишљеницима и национализам и данас водеће матрице у Србији”.
ЛСВ је позвала актуелну власт у Србији да се јасно огради од таквих иницијатива и да не дозволи ту, како су нагласили, „својеврсну рехабилитацију зликовца над чијим се атентатом на краљевску породицу 1903. године читава Европа згражавала”. ЛСВ наводи да су Апис и његова „Црна рука” 1903. године „починили и на зверски начин убили краља Александра Обреновића и краљицу Драгу” и да се доводе у везу и са атентатом на аустроугарског престолонаследника Франца Фердинанда. Странка сматра да „ископавање Аписових костију и њихово сахрањивање на Калемегдану не само у симболичком смислу значе и повратак црнорукашких метода у Србију”. Такве методе, на жалост, како кажу у тој странци, већ су виђене и на појединим локалним изборима у Србији, а нарочито у Војводини, као и код такозваног прекомпоновања власти. ЛСВ подсећа и да је 100 година „после зверског убиства које је починио Апис, у марту 2003. године, такође, на зверски начин убијен и председник Владе Србије Зоран Ђинђић”. Странка указује да је тим убиством Србија на симболичан и на врло конкретан начин враћена можда и читаво столеће уназад и послата порука да су снаге које се противе било каквој модернизацији земље и даље веома снажне. Према писању медија, посмртни остаци Драгољуба Димитријевића Аписа, генералштабног пуковника српске војске, требало би да из крипте у грчком Зејтинлику до краја године буду пренети у Србију послије 98 година. Како наводе медији, кости ће из крипте у Зејтинлику, на којој нема Аписовог имена већ само број 5027, са напоменом да је ту сахрањено Н.Н. лице, бити пренесене на Калемегдан у Београду и сахрањене уз све почасти крај војничке цркве Ружице. У Првом светском рату Апис је био шеф обавештајне службе, али и члан тајне организације „Уједињење или смрт”, због чега је и оптужен да припрема преврат, па је стрељан на Солунском пољу 14. јуна 1917. године. Апис је рехабилитован 1953. године.
Прочитајте још:ПРЕВАРА НА ДЕЛУ: У Бриселски споразум ставили „Република Косово“ЛАЗАНСКИ: Руси се смеју Американцима у Сирији, шта су то они бомбардовали (ВИДЕО)
Извор: Танјуг