Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је разумљива позиција Србије усмерена ка стварању регионалне безбедности и да Влада Србије, кроз заједничку седницу са Саветом министара БиХ, покушава да оствари контакте у регији.
Додик је нагласио да никад није рекао да је премијер Србије Александар Вучић изабрао погрешног партнера, као што су јуче пренели поједини медији, додајући да је очигледно реч о подвали. - Али јесам рекао да Савет министара није влада и да би било боље да је састанак био с две владе ентитета, јер ентитети имају више државних надлежности него Савет министара за решавање проблема за које је Србија заинтересована - рекао је Додик за "Независне новине". Ову Додикову изјаву медији су пренели поводом јучерашње заједничке седнице Владе Србије и Већа министара БиХ у Сарајеву. Председник Српске је истакао да односи Срба и Бошњака не представљају проблем, али да су политички односи нешто сасвим друго. - Срби су страдалници као и Бошњаци. И у организационом, државном смислу сви који су чинили злочине су процесуирани и нису имали државну заштиту, за разлику од Бошњака. Имамо причу о Насеру Орићу, кога су власти дуго штитиле. Сада видимо да је под оптужницом - навео је Додик. Он је поручио да је потребно очувати мир и уважавање, те да се не сме сматрати да су Срби примарно конститутивни народ у Републици Српској и да је Српска политички и територијални минимум "за наше животе овде". - Да бисмо и ми могли да кажемо "ОК је БиХ", коначно мора да се чује "ОК је Република Српска". Када то чујемо, а то подразумева не само празне речи него признање постигнутог договора у Дејтону и надлежности које имамо - то може да буде гаранција мира - нагласио је Додик. Све друго, тврди председник Српске, од распакивања Дејтона па до сталног инсистирања да се умањи значај Републике Српске, може само да доведе до разлаза.
Не постоје сецесионе намере
Говорећи о референдуму о раду Суда и Тужилаштва БиХ, Додик је напоменуо да то није референдум о сецесији, нити постоји сецесиона намера. - Ако се буде уважило мишљење о Суду и Тужилаштву БиХ и ако дође до реформе на бази Устава, неће бити никакве потребе за тим. Чак, ово је антисецесионистички референдум, зато што он покушава да реши проблеме који би могли касније, ако се не реше, бити разлог за гласање о статусу Републике Српске - навео је Додик. Он је невероватном назвао изјаву немачког канцелара Ангеле Меркел о могућности рата на Балкану, истичући да свако ко живи на овом простору може да закључи да је то готово минимална, далека могућност. Према Додиковим речима, они који су егзистенцијално и генетски побили пола мушке српске популације у Првом светском рату никад за то нису одговарали, а матрица тог страдања остаје готово иста.
Срби највећи страдалници
- Срби су страдали и у претходном рату. Кумулативно гледано, када саберете страдања Срба, избеглице из Крајине, ниподаштавање српске мањине у Словенији, шта се дешава са Србима у Федерацији БиХ, у Црној Гори, о Косову да не причамо, онда ћете видети да су Срби највећи страдалници - рекао је Додик. Срби, сматра Додик, треба да промовишу мир, развој и сарадњу, али морају и да сачувају два државна облика, један је Србија, а други Република Српска, те да то неприкосновено развијају и да то не буде ни на чију штету у окружењу. Говорећи о два сукобљена српска блока у Републици Српској, Додик је рекао да је на сцени политичко препуцавање, али да мисли да су сви у Српској обедињени око идеје Републике Српске.
Немамо луксуз нити историјско оправдање да верујемо странцима
- Само је питање карактера да ли ћете мислити да је нешто мање важно, па ћете то пустити, па тек онда након много година схватити које су последице тога. Ми немамо луксуз, нити историјско оправдање да верујемо странцима - поручио је Додик. Да су странци, како је рекао, стварно хтели да на овом простору реше проблем, Република Српска би 1995. године била самостална држава, као и ФБиХ. - Тада бисмо имали дугорочну стабилност на овом простору. Овако, направљен је један монструм у коме се упорно долази са стране и тумачи шта треба да буде БиХ. Она никад није била самостална и није могла живети ни у много стабилнијим империјама - тврди Додик. Она је, навео је Додик, први пут формирана у АВНОЈ-у и зато тај празник Бошњаци данас славе. - Она није постојала ни у Краљевини Југославији, тада су постојале бановине. А ни раније није постојала, била је обична провинција отоманске империје. Сада нама одједном намећу формирање БиХ која нема ни историјски нити практични основ да живи - напоменуо је Додик. Према његовим ријечима, суштина је да постоје људи који су плаћени и долазе из света и кажу - "Ви ћутите, јер сте мање вредни, ми ћемо вама да кажемо".
Прочитајте још:ИЗЕТБЕГОВИЋ: Судар два права решава се ратомВучић: Србија разуме жртве у ратовима, али моли да и Бошњаци разумеју жртве које су Срби ималиСтручњаци: Експлозија у мотору узрок пада авиона
Извор: Срна