ЗАГРЕБ - Амерички потпредседник Џозеф Бајден поздравио је данас кораке Београда и Приштине према конструктивном дијалогу, називајући то историјским кораком.
"Поздрављамо кораке Србије и Косова према конструктивном дијалогу. ЕУ ту помаже и то је историјски корак", рекао је Бајден на конференцији за новинаре на крају самита процеса Брдо-Бриони у Загребу, пренео је ХРТ. Бајден је навео такође и да САД подржавају Дејтонски споразум и евроинтеграције региона. "Границе ЕУ треба да обједине земље овог дела Европе", поручио је Бајден. Међутим, Бајден је оценио да је Босна и Херцеговина, како је рекао, пример заостајања у процесу. "Народ је заустављен, јер су вође преспоре", казао је Бајден и изразио наду да ће доћи до напретка и у Македонији и да ће се решити с Грчком спор око имена. Говорећи о избегличкој кризи, Бајден је рекао да је по том питању важна сарадња као и у борби против тероризма. "Помагаћемо ЕУ и настојати да спречимо улазак терориста. Радићемо провере биолошких података избеглица. Ви се жртвујете у избегличкој кризи више него ми. Проживели сте рат и желите другима да олакшате такве патње", додао је амерички потпредседник.
Бајден Николићу: САД подржавају допринос Србије миру Сједињене Америчке Државе подржавају допринос Србије у превазилажењу безбедносних изазова, позитиван однос према мигрантској кризи, као и допринос миру и стабилности у региону, рекао је Бајден током сусрета са председником Србије Томиславом Николићем у Загребу. Како је саопштила Служба са сарадњу са медијима председника, у срдачном и отвореном разговору са потпредседником САД, у оквиру састанка Брдо-Бриони, председник Николић посебно је истакао важност сарадње у превазилажењу изазова данашњице, међу којима је тероризам највећи. Бајден је том приликом пренео да САД подржавају политику коју води председник Николић као и допринос Србије миру и стабилности у региону. Потпредседник САД захвалио је Николићу на доприносу Србије у превазилажењу безбедносних изазова и поновио став да САД подржава Србију у њеним напорима да спроведе реформе, као и у тежњи да постане пуноправни члан Европске уније, наводи се у саопштењу.
Прочитајте још:
Извор: Танјуг