Шеф Комитета Државне думе Русије Алексеј Пушков рекао је да је турски председник „самоиницијативно довео економију своје земље под удар руских санкција“.
Реџеп Тајип Ердоган пуцао је у ноге сопственој земљи, а једном непромишљеном одлуком сви наши велики заједнички пројекти доведени су у питање, рекао је Пушков у разговору за телевизију Русија 24, и додао да се треба припремити на то да ће руске санкције према Турској остати на снази веома дуго. Шеф Комитета руске Државне думе реаговао је на саопштење Турске у којем се каже да је важно сачувати све канале комуникације и везе с Русијом, како би се спречило даље погоршање односа. Он је истакао да су економске санкције, као и укидање безвизног режима, неопходне контрамере. „Мислим да су то разумни и апсолутно легални кораци које је Русија морала да предузме као одговор на непријатељски поступак турске стране. Ракета испаљена на Су-24 није погодила само тај руски авион — она је погодила структуру руско-турских односа који су дуго неговани и који су довели до изузетно позитивних резултата, пре свега за Турску. То је земља која је имала режим сарадње са Русијом који бих ја назвао режимом највећих повластица. Он се није односио само на трговину и привреду, већ и на дипломатске и политичке везе, на туризам, на инвестиционе пројекте. Изненађује ме што председник Ердоган, када је донео одлуку да обори руски авион, није размишљао о томе како ће тим једним хицем погодити привреду сопствене земље, и ускратити јој дугорочне погодности које је до тада уживала“, рекао је Пушков. На питање да ли је санкције требало уводити тако брзо и колико дуго би оне могле да потрају, Пушков је одговорио: „Санкције су уведене на крају седмице у којој је оборен руски авион. Мислим да је то била нужна одлука. Пажљиво сам прочитао текст указа — он је добро промишљен, јавно су предузети кораци који ће максимално умањити штету коју санкције могу да нанесу обичним турским грађанима. Они који раде у Русији до 31. децембра ове године неће изгубити посао, али се забрањује потписивање нових уговора са грађанима Турске који овде желе да дођу да раде од 1. јануара. Што се тиче визног режима, он се не односи на Турке који имају привремени или стални боравак у Русији. Ми одвајамо турске грађане од турског руководства — не желимо да се грађанима светимо за непријатељско деловање њихове владе. Што се тиче дужине санкција, мислим да ће потрајати мало дуже“.
Заставе Турске и Европске уније
Упитан да прецизира на шта тачно мисли кад каже „мало дуже“, шеф Комитета Државне думе је објаснио: „Мислим да ће потрајати неко време, зато што тај антируски чин није био изазван, безбедност Турске није била нарушена. То не може да прође без последица и без захлађења односа. Дужина санкција ће зависити умногоме од даљег понашања Анкаре — ако она не коригује своју политику, ако се оваква ситуација понови, ако Турци не упуте извињење, ако не признају да је ово био крајње непријатељски поступак, ако наставе по своме… Ово ће бити период посматрања њиховог понашања. Додуше, чини ми се да је Ердоган последњих дана променио своју реторику. Изразио је жаљење због тога што се догодило, инсистира на сусрету с Путином у Паризу, и чини ми се да на неки начин покушава да минимализује штету. Али ово је веома сложена ситуација, која се није десила за четрдесет година наших међусобних односа. Они су сада успели то да покваре, а имам утисак да Ердоган, који то представља само као један непријатан случај, не схвата баш до краја шта је урадио. Можда тек сада почиње да схвата“, рекао је он. Алексеј Пушков је нагласио и да ће мере које је предвидела Москва пре свега погодити турски туристички сектор, будући да су руски туристи у Турској сваке године трошили око четири милијарде долара. „Увођење санкција је веома снажан сигнал за Турску, јер ће бити погођено неколико важних сегмената њене економије: туристички сектор, турске компаније које су радиле у Русији и убирале огромне зараде (само у прошлој години ради се о педесет милијарди рубаља) а и фирме које из Турске извозе робу у Русију ће бити посебно погођене. И страдаће, наравно, државни буџет Турске, јер ће се доходак знатно смањити. Мислим да ће Турци веома зажалити што су донели онакву одлуку“, рекао је он. Шеф Комитета руске Државне думе такође је истакао да је Турска била пета на списку земаља са којима је Русија имала највећу трговинску сарадњу — само прошле године у Руску Федерацију увезено је турске робе у вредности од око 30 милијарди долара.
Прочитајте још:АСАД: Непријатељске земље повећавају испоруке оружја терористима!СЛЕДИ ЈОШ ЖЕШЋИ УДАР НА ИСЛАМСКУ ДРЖАВУ: Немачка креће у војну интервенцију у СиријиДавутоглу објављује контра-санкције Русији!
Извор: rs.sputniknews.com