Најновије

ИСТОРИЈСКО "НЕ": Данска све даља од Уније!

КОПЕНХАГЕН - (Не)очекивани резултат референдума о односу Копенхагена са Европском унијом. Резултат плебисцита дао је јак ветар у леђа евроскептицима, највише у Енглеској.
Распад на све стране (Илустрација: chartwellpartners.co.uk)

Распад на све стране (Илустрација: chartwellpartners.co.uk)

"Не сматрам ово кораком назад, Данци су просто одбили да учине корак напред!" Овако је дански премијер Ларс Локе Расмусен прокоментарисао чињеницу да је у пропао референдум о повећању овлашћења Брисела, иако се његова влада десног центра залагала за напуштање садашњег модела односа Копенхагена и Брисела и успостављање тешњих веза. Данци су се изјашњавали о прихватању европских прописа о прекограничном деловању полиције. По важећим односима са ЕУ, Данска је изузета из прописа Уније о правосуђу и унутрашњим пословима. Више од половине бирачког тела, тачније 53 одсто, не жели промене по бриселском диктату, док је 47 одсто за комплетно преузимање законодавног система ЕУ. Овакав исход референдума ојачаће евроскептичаре у Великој Британији, земљи која се већ дуго "ломи" да ли да напусти ЕУ. Дански резултат, такође ће, прогнозира се, још више ослабити целу Унију. Данска ће сада морати да преговара о специјалном аранжману уколико жели да остане у Европолу, јер с обзиром на задржавање опције да не примењује правосудне прописе неће моћи да буде члан Европола. Конкретније, реч је о 22 правна прописа, који покривају и теме као што су дистрибуција дечије порнографије, сајбер-криминал, кријумчарење људи и преваре. Референдумско изјашњавање грађана, састојало се од 22 питања и због своје компликованости, било је много пута на новинарском тапету. За победничку опцију залагала се и Данска народна партија (ДПП) друга странка по снази у земљи. ДПП осим своје анти ЕУ оријентације, има негативан однос и према имиграционим питањима. Њен лидер Кристијан Тулесен-Дал, изјавио је да "Данци знају да би препуштање узда Бриселу значило и ступање на пут губљења доброг дела своје демократије". Грађани су недељама слушали једноставну поруку коју је ДПП упућивала: "Не више ЕУ". У тој партији верују да су главни темељи Уније, евро и Шенгенски споразум, били фатални промашаји и да би велика грешка било додатно подривање суверенитета мале скандинавске нације. Специјални статус Данске у ЕУ односи се на изузеће у области правосуђа и унутрашње политике, откако су дански бирачи одбацили Споразум у Мастрихту, 1992. године. Пошто је, потом, Данској накнадно понуђено да се поменуте области изузму из заједничког регулисања у оквиру Уније, Данци су се "на бис" сложили са "Мастрихтом". И Велика Британија и Ирска имају у свом закону сличне изузетке од закона ЕУ. Ово је осми референдум Данске о њеном односу са ЕУ откако је ушла у Унију, 1972. године. Исход је практично идентичан оном, добијеном на референдуму 2000. године, на коме се одлучивало о усвајању евра када је "не" такође рекло 53 одсто грађана.

А сад и Швајцарска

Још један земља је спремна да преиспита своје односе са ЕУ. Швајцарска је решена да своје билатералне економске споразуме са Европском унијом замрзне уколико две стране не могу да постигну компромис око заустављања прилива страних радника из ЕУ. "Уколико заиста нема решења, ми смо спремни на суспензију дела свих наших билатералних споразума", речено је из владе Швајцарске.
Прочитајте још:
Извор: Новости

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА