Најновије

КИРБИ: Нећу да мењам српску владу, преговори са Приштином нису муњевити, али котрља се

БЕОГРАД - САД не раде на томе да смене министра одбране Братислава Гашића, нити Владу Србије коју води Александар Вучић, изјавио је вечерас амерички амабасадор Мајкл Кирби гостујући у емисији Пресинг Н1 телевизије.
Мајкл Кирби (фото: Јутјуб принтскрин)

Мајкл Кирби (фото: Јутјуб принтскрин)

Говорећи о преговорима са Приштином, Кирби истиче да је добро што постоји стални контакт и "већ 27. јануара ће се састати премијери". "Никога не желимо да смењујемо. Има новинара који нису задовољни Гашићем, јуче се протестовало због њега, али ја ћу сарађивати са њим док буде министар одбране", истакао је Кирби додајући да "овај део света ужива у гласинама". Он је истакао да премијер Вучић одлучује кога ће имати у влади, док за Гашића каже да га је срео пуно пута и да су "лепо слагали". И поводом писања таблоида о наводном "државном удару" и томе да САД желе да смене Вучића, амбасадор наглашава да људи "праве сензације да би продали новине". "Ја нећу да мењам Владу у Србији. Кад погледам све позитивно шта су урадиле Дачићева и Вучићева Влада и председник Николић, ми све то подржавамо – кретање ка ЕУ, економске реформе, дијалог са Приштином. Нема смисла, зашто би ми сад обарали владу. Можете да штампате шта год хоћете, али то не значи да је све што прочитате у новинама тачно", рекао је Кирби. Он такође истиче да са српским премијером има јако добар лични однос. "Имамо добре, отворене разговоре. Могу да му кажем шта мислим и он каже шта мисли", истакао је амерички амбасадор. Говорећи о преговорима Београда и Приштине, Кирби је рекао: "Не дешава брзином муње, али док се котрља, добро је". Према његовим речима, добро што постоји стални контакт и "већ 27. јануара ће се састати премијери". Он је истакао да свака страна мора да испуни све што је прихватила. "Приштина је прихватила да формира суд за ратне злочине ОВК и они раде на томе са Холанђанима. Нисте ни ви овде нисте решили све проблеме, имате паралелне управне структуре. Тешке ствари се не дешавају преко ноћи", рекао је амбасадор напомињући да САД верују да правда мора бити задовољена, а ако Суд за злочине ОВК не буде формиран, једина алтернатива је суд УН. На питање зашто САД не искористе утицај на Приштину како би убрзале неке ствари, Кирби је одговорио да је чињеница да САД имају добре односе са Косовом и утицај на Приштину, али да се људи не могу натерати на силу да нешто раде, то није дипломатија. "Однос Србије и Косова ће доћи на своје кад се превазиђе проблем ратних злочина... Заједно можете ићи напред и то ће се десити. Ми хоћемо да вам помогнемо да идете напред", истакао је Кирби. Он је истакао да му је драго је што су преговарачка поглавља са Европском унијом отворена и додао да ишчекује да поглавља 23 и 24 буду отворена наредне године али, рекао је, процес учлањивања у ЕУ је дугачак и сложен. "То је процес који тражи време, али преображај који је резултат је нешто што је добро за Србију. Ствара се уређеније друштво у којем млади имају бољу будућност", указао је амерички амбасадор.
Не може клуб да мења правила због вас који улазите
Кирби наглашава је у Србији потребна свест да улази у друштво са доста правила. "Не можете да тражите да тај клуб мења правила због вас... Кључно да схватите шта прихватате и да ЕУ схвати ограничења Србије", додао је он. Ипак, како је истакао, да би се читав посао урадио у наредне три или четири године, како је обећао премијер Вучић, мора да се мобилише доста људи. "То је огроман административни напор, али одлука постоји, воља постоји. То је велика обавеза, тада не можете на одмор", рекао је Кирби. Амбасадор САД истиче и да ће на том путу Србија морати да схвати шта је дугорочан однос са Приштином, али да ће бити и доста других изазова: однос према мањинама, владавина права, судски систем... "То је све битно. ЕУ то гледа јер има лоше искуство са вашим суседима. Ако судови добро раде, ако људи имају поверења, то ће бити добро, привреда може да се развија", рекао је Кирби.
Има више новина у Београду него у Њујорку
Говорећи о медијима у Србији, он каже да новинари доприносе креирању јавног мења, образују јавност и подсећа да је амбасада САД у Београду ове године десети пут доделила награде за истраживачко новинарство и да га подржавају. "Има много медија у Србији, а мало пара. Сви живе од маркетинга, а сада има мање новца за оглашавање него 2008. Имате више новина у Београду него у Њујорку... Грађани треба да имају такве новине (као што је "Њујорк тајмс") јер могу да донесу боље одлуке из сваког домена. Критички глас је битан, да се погледају чињенице. То је неопходно за грађане да могу да живе у демократији, да гласају. За то је потребно да имате непристрасне информације", рекао је Кирби. Он је, такође, демантовао да се поједине новине "уређују" у амабасади САД. "Не утичемо на уређивачку политику медија у Србији. Био сам на Пинку, на Б92, разговарао сам са новинарима Данаса, Курира, Политике.... имам контакте са много новинара.. .чак и са Глоријом. Ако ми разговарамо са неким новинаром, не кажемо му да то треба да објави", напоменуо је Кирби.
Прочитајте још: 
Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА