Аналитичари оцењују да, упркос манипулацијама које форсирају обе стране, преговори суштински теку у добром смеру.
Портпаролка високе представнице Европске уније Маја Коцијанчич потврдила је за РСЕ да у Бриселу није постигнут споразум о регистарским таблицама.
"Разговара се о томе, али потребни су даљи напори", казала је Коцијанчич.
Подсетимо, министарка у Влади Косова Едита Тахири изјавила је у четвртак за РСЕ да је договор о таблицама постигнут по моделу Грчке и Македоније, што су званичници у Београду убрзо демантовали.
"То су маркетиншко-пропагандни трикови, они су намењени једној врсти публике", овим речима Душан Јањић из Форума за етничке односе коментарише најновије несугласице на релацији Београд – Приштина.
"Мислим да ће овај део у Србији прихватити. Сви ми на крају знамо шта је иза, али је лепше упаковано. Што се тиче Косова, њима треба ова врста полемике, да не би било да су они капитулирали. Дакле, сматрам да је ово пена, а да је суштина река која иде у правом смеру".
Размимоилажења о току преговора се не завршавају на регистарским таблицама. Српска страна тврди да је Управљачки тим за успостављање Заједнице српских општина већ почео своје активности, те да је ово тело у четвртак по први пут представљено у Бриселу.
"Овај пут овај процес креће уз пуну подршку владе у Приштини и свих релевантних политичких чинилаца, што је нама јако битно, да бисмо коначно могли да се бавимо стручним делом посла, дакле израдом статута", рекао је у изјави за Радио-телевизију Србије (РТС) Љубомир Марић, министар за администрацију локалне самоуправе у Влади Косова и координатор Управљачког тима који чине представници српских општина са севера и југа Косова.
Међутим, Марићева колегиница Едита Тахири каже да уопште није била упозната са његовим одласком у Брисел, те да је ЕУ одбила састанак са овом групом, зато што Управљачки тим још није добио овлашћење да почне са радом.
"Моје је мишљење да је Управљачка група допустила себи да се манипулише од стране Србије, зато што је ова група 2013. формирана од Министарства за администрацију локалне самоуправе Републике Косова. То није требало да се деси. Рад ове групе може да почне само онда када она буде била ауторизована од Владе Косова. Такође, није само ова група она која ће да ради на статуту Заједнице, већ су ту и остали представници Владе, ОЕБС-а (Организација за европску безбедност и сарадњу) и ЕУ", оцењује Тахири.
Тахири је такође упозорила да постоји могућност да Приштина разреши Управљачки тим, уколико његови чланови дозволе да их "Србија поново изманипулише".
Душан Јањић сматра, међутим, да је сама чињеница да су косовски Срби ушли у институције Владе Косова наметнула да Београд неће моћи да издаје више директне наредбе.
"Дакле, Београд ће, хтео – не хтео, морати да полако признаје капацитет људи који доле живе и да на њих преноси све већи део одговорности и аутономности. Последња два потеза која су повучена – да Српска листа не да кворум на гласању о Закону о војсци, па сада и ово представљање у Бриселу – су, у ствари, ти маркетиншки трикови који олакшавају преношење одговорности на Српску листу. Али, Београд сигурно неће дозволити, нити би то Срби дозволили да се потпуно покида та веза, што би вероватно пожелео понеко из косовске власти", речи суЈањића.
Ово није први пут да се бриселски преговори о техничким питањима између Београда и Приштине различито интерпретирају у Србији и на Косову. Несугласица је било и око статуса и овлашћења Заједнице српских општина, као и о управљању прелазима.
Нова рунда преговора почела је у среду, неколико седмица након што је амерички потпредседник Џозеф Бајден посетио Београд и Приштину, апелујући на обе стране да направе помак у дијалогу. Извор: Слободна Европа