Најновије

УОЧИ РАСПУШТАЊА: Скупштина ће расправљати о митинзима, али и о забрани просјачења

БЕОГРАД - Посланици републичког парламента започеће сутра прву овогодишњу седницу, на којој ће разматрати седам тачака, међу којима су и законски предлози о полицији, о јавном реду и миру и о јавном окупљању.
Маја Гојковић, председница Скупштине Србије (фото: Јутјуб принтскрин)

Маја Гојковић, председница Скупштине Србије (фото: Јутјуб принтскрин)

Те законске предлоге је пре неколико дана посланицима представио министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, који је за предложени закон о полицији навео да има за циљ и искорењивање корупције из редова МУП-а. Рекао је и да је тим актом, поред осталог, предвиђено депоновање имовинских картона свих функционера и тестови интегритета, као метод разоткривања корупције. Нови закон, објаснио је, предвиђа и да Сектор унутрашње контроле контролише све припаднике и запослене у МУП-у, али и чешће провере руководиоца и запослених на високоризичним местима везано за корупцију. То ће, како је истакао, подићи свест о поштовању правила из радног односа и спровођењу борбе против корупције. У питању је, додао је Стефановић, темељни закон који уређује рад полиције, а који предвиђа доста новина у смислу организационе структуре, па ће убудуће постојати само једна специјална јединица, услова за заснивање радног односа у МУП-у, а напредовање у том сектору ће убудуће бити каријерно. Једна од главних новина у Предлогу закона о окупљању грађана је да, осим обезбеђивања права на слободно окупљање, оно не сме да буде такво да ограничава слободе других. "Апсолутно је дозвољено окупљање пред свим државним иституцијама. Ограничења смо свели само на стратешке објекте, као што су објекти за производњу воде и војне и полицијске институције. Сва остала места су потпуно дозвољена, али имајући у виду да поштујете и права других, односно да не угрозите права на њихову слободу", рекао је Стефановић пре неколико дана представљајући тај закон. Предложени закон, поред осталог, предвиђа и казне, па ће оним физичким лицима која покушају да буду организатори или одрже окупљање на месту на коме то није дозвољено или то не пријаве надлежном органу следити новчана казна од 100.000 до 150.000 динара. Иста казна је предвиђена и ако неко покуша или одржи окупљање противно решењу којим се не дозвољава одржавање јавног окупљања. Предложени закон о јавном реду и миру кажњава, поред осталог, просјачење, проституцију, паљење пиротехничких производа или пуцање уколико се тиме нарушава јавни ред или мир или ствара узнемирење грађана. Прикупљање добровољних прилога грађана убудуће неће бити могуће ако се о томе не обавести надлежна јединица МУП-а, а може трајати најдуже 60 дана, предвиђено је Предлогом закона о јавном реду и миру. На дневном реду прве седнице у 2016. години су још два законска предлога - о оглашавању и о информационој безбедности, као и два предлога аутентичних тумачења закона. Аутентично тумачење предложено је за одредбу члана 11. став 4. 5. и 6. Закона о електронским медијима и одредаба члана 2. став 2. Закона о ауторским и сродним правима.
Прочитајте још:
Председница Скупштине Србије Маја Гојковић седницу је сазвала на основу захтева за одржавање ванредног заседања, који су поднели народни посланици. Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА