Најновије

ЕВО КАКО ЈЕ ИЗГЛЕДАО ТИТО КАО РОБИЈАШ: Ова истина о Јосипу Брозу била је највећа тајна Југославије (ФОТО)

О доживотном председнику СФРЈ смо чули до сада многе приче, али сем податка у биографији да је Јосип Броз Тито био у затвору 1928. године о том периоду живота омиљеног сина наших народа и народности се мало зна.
Јосип Броз Тито (Фото: Јутјуб)

Јосип Броз Тито (Фото: Јутјуб)

О пореклу Јосипа Броза Тита воде се многе теорије завере, а по многима није био Југословен, ни Хрват, већ неки страни агент. Тако се у све ове приче умешала и ЦИА која тврди да је био Пољак, али те детаље смо колико-толико чули. Ипак у биографији Броза може се пронаћи податак да је био осуђен на 5 година робије, али о томе како је Тито проводио време “иза браве” се мало зна. Тито се, према историјским подацима у јесен 1920. године вратио у Загреб где ступа у редове Комунистичке партије Југославије. Исте године партија је одлуком краља забрањена. Када 1921. остаје без посла запошљава се у млину у месту Великом Тројству где је са својом тадашњом супругом живео до касног пролећа 1925. године. Ту му се родило троје деце. Прво дете умрло му је у Загребу, а у Тројству су му сахрањени синчић Хинко, који је умро осам дана након рођења и ћерка Златица, чији се живот угасио након 17 месеци. Годину дана пре него што напушта Велико Тројство, рођен је син Жарко, који је једини остао жив од четворо његове деце из првог брака. Априла 1927. године опет се враћа у Загреб. Од суда у Огулину осуђен је на седам месеци робије, условно на четири месеца, због комунистичке пропаганде. Након изласка из затвора Тито уједињује Партију која је била подељена на различит фракције. Када су у јуну 1928. године организоване демонстрације, на летку којим се радници позивају на демонстрације стајао је потпис Јосипа Броза. Велика потера полиције расписана је 20. јуна 1928. Тито је ухапшен 4. аугуста 1928. године и осуђен на пет година робије. Почетком 1929. године доведен је на издржавање казне у Лепоглаву. Годину дана после њега у Лепоглаву долази Моша Пијаде, тада стари и искусни комунист. Њих двојица су почели заједно радити на организирању партијских јединица. Из тога времена сачуван је и један од два портрета Тита што их је израдио Моша Пијаде, који је иначе био познати сликар. Почетком 1931. године Јосип Броза су изненада преместили у затвор у Марибору, који је био на гласу као најгори у Југославији. Ту је издржао казну али ипак није одмах пуштен на слободу. Одведен је у Огулин, где је требао да одлежи још три и по месеца, оне казне на коју је био условно осуђен. Тек крајем марта 1934. излази из затвора, али му је одређено да мора боравити у родном Кумровцу и да из њега не сме нигде отићи. Већ у априлу те године напушта Кумровец и одлази у Самобор. Постао је илегалац и први пут се спомиње име Тито.
Прочитајте још:ЂИХАД, ЂИХАД КОЊИЋУ: Коњ катапултирао и избламирао Ердогана! (ВИДЕО)Остаћете без ваздуха чак и на сувом: После овог снимка више никада нећете ући на брод!Ако имате оваквих 100 динара можете их заменити за 15.000 евра (ФОТО)
Извор: Телеграф

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА