Сеизмолози упозоравају да би нуклеарна тестирања које спроводи Северна Кореја могла да активирају вулкан Бекду и додају да је једна од претходних ерупција овог вулкана била "најснажнија експлозија у читавој историји".
Реч је о такозваној "миленијумској ерупцији" из 946. године, која је класификована бројем 7 на вулканском индексу експлозивности. Поређења ради, то је јачина ерупције индонежанског вулкана Тамбора који је својом активношћу из 1815. године изазвао глобалне климатске промене и такозвану "годину без лета" 1816. О овој ерупцији не постоји довољно података и њеном глобалном утицају, али се сигурно зна да је знатно променила климу у тадашњој Кини и да је пепео прекрио тло и у 1.000 километара далеком Јапану. Вулкан који се налази на граници Северне Кореје и Кине, висок је 2.744 метара, а последњи пут је "радио" 1903. године, али сеизмолози су последњих година уочили повећану активност вулкана, забележили су и повећане количине сумпор оксида, што доводи до закључка да се његов базен магме шири. Четири јужнокорејска научника објавила су текст у коме се спекулише како би нови нуклеарни тестови, који се одвијају на стотинак километара од вулкана, могли да подстакну ерупцију успаваног дива. "Подземна нуклеарна експлозија покрај активног вулкана представља директну претњу по вулкан", навели су. Последњи нуклеарни тест који је извела Северна Кореја, 6. јануара ове године, имао је снагу као потрес магнитуде 5.1 степени. Професор Хонг упозорава да потреси магнитуде између 5 и 7.6 могу бити окидач за ерупцију вулкана. Бекду се, иначе, сматра светом планином у идеологији севернокорејског режима, чија пропаганда тврди да се на њеним обронцима родио Ким Џонг-ил, покојни отац садашњег диктатора Ким Џонг-уна.
Прочитајте још:ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ! Америка пуни тунеле у Норвешкој тенковима!Јацењук: Украјина неће преживети превремене изборе
Извор: Курир