По његовим речима, до актуелне ситуације довело је и то што је због става САД Савет безбедности УН фактички парализован и још увек није успео да усвоји резолуцију са хитним захтевом за прекидом ватре.
„Два пута смо износили такве иницијативе, али Вашингтон и Западни Јерусалим имају потпуно друге планове – да истребе становнике Газе или да их истерају из Појаса, а остало палестинско становништво да асимилују у састав Израела и да на тај начин реше палестински проблем“, рекао је Небензја.
Такође је напоменуо да Израел демонстративно игнорише мишљење већине чланица УН, укључујући многе западне државе, о томе да је неопходно прекинути са насиљем.
Небензја је констатовао да се на окупираној палестинској територији, Западној обали и Појасу Газе, одвија хуманитарна катастрофа библијских размера.
„Према пристиглим информацијама, број погинулих у енклави премашио је 8.000 људи, од којих су половина деца, жене и старци. људи. Више од 2.000 људи налази се под рушевинама, од којих су половина деца. Више од 21.000 људи је повређено. Број интерно расељених лица у Гази достигао је 1,6 милиона људи", рекао је Небензја.
Међутим, како је казао, хуманитарне паузе у зони палестинско-израелског сукоба неће помоћи, те да треба зауставити крвопролиће.
Раније је Бела кућа саопштила да Сједињене Америчке Државе не подржавају позиве на прекид ватре у сукобу између Израела и Хамаса, додајући да би, уместо тога, требало размотрити „паузе“ за испоруку хуманитарне помоћи у Газу.
Палестинско-израелски сукоб
Војно крило палестинског покрета Хамас 7. октобра објавило је операцију „Потоп ел Аксе“ против Израела. Израелска војска након тога је саопштила да покреће операцију „Гвоздени мачеви“ против Хамаса у Појасу Газе.
Израелски премијер Бењамин Нетанијаху рекао је у обраћању нацији да се земља налази у ратном стању и додао да је наредио мобилизацију резерви. У року од неколико дана, израелска војска је преузела контролу над свим насељеним подручјима у близини границе са Газом и почела да изводи ваздушне нападе на циљеве, укључујући цивилне, у Појасу Газе.
Број жртава у Појасу Газе премашио је пет хиљада људи, док је више од 15 хиљада рањено. У Израелу је, према локалним властима, погинуло више од 1,3 хиљаде људи. Према различитим изворима, у заробљеништву Хамаса налази се око 150 Израелаца. Сам покрет саопштио је да се у Појасу Газе налази око 200-250 талаца.
Палестинско-израелски конфликт, у чијој су основи територијални интереси страна, деценијама представља жариште у региону. Одлуком Уједињених нација, уз активну улогу СССР, 1947. године одређено је да буду формиране две државе ─ Израел и Палестина ─ али је основана само израелска држава.
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров раније је изјавио да је потребно хитно зауставити крвопролиће између Израела и Палестине и позвао стране да прекину борбена дејства.
ДАГЛАС МЕКГРЕГОР: Неће остати ништа!
Извор: rs.sputniknews. com