Ове вести су се први пут појавиле након извештаја Гардијана да Пекинг планира своју прву нуклеарну патролу. Лист је цитирао неименованог кинеског војног званичника који је рекао да су такве патроле једино средство за обезбеђивање Кине од америчких оружаних система.
Док кинеске власти нису ни потврдиле ни негирале вести, текст у државним новинама Пиплс Дејли додао је доказ за ове наводе.
Извештај наводи да је нуклеарна патрола за одвраћање од суштинског значаја да се Американцима покажу кинеске нуклеарне могућности. У прошлости су политичари из Вашингтона игнорисали нуклеарни потенцијал Пекинга. На пример, током председничке кампање 2012. је кандидат Херман Кејн навео да није био свестан да је Кина нуклеарна сила. У међувремену, Пекинг се држи стратегије „ефикасног нуклеарног одвраћања“ која се ослања на мањи број бојевих глава у поређењу са другим нуклеарним силама. „Док расте напетост у кинеско-америчким односима Кини је неопходно да појача своје капацитете за нуклеарну одмазду. То ће помоћи да се уравнотежи Азијско-пацифички регион и повећа спремност САД да тражи мир са Кином.“ Према наводима листа Пиплс Дејли Кина успешно развија нуклеарну технологију и лансира ракете како са копна тако и са мора. Извештај наводи да је „способност опстанка кинеске нуклеарне снаге“ побољшана. „Историја показује да равнотежа снага боље доприноси миру. Кина би требало да повећа број свог нуклеарног оружја и повећа њихову моћ и способност да погађа циљеве. То је најбитнија основа за кинеску националну безбедност“, наводи Дејли. Раније је Пентагон прогнозирао да ће Кина највероватније извести своју прву патролу током 2016. године. Међутим, тачан датум почетка тек треба да се објави. Извор: rs.sputniknews.com