Заговорници америчке војне интервенције у Сирији дуго већ своју аргументацију заснивају на НАТО бомбардовању Југославије 1999. године, као путу за решавање сукоба. Сада, када бомбе не дају жељени резултат, документ под ознаком “осетљиво”, који је потписао 51 службеник Стејт департмента, иде и корак даље, захтевајући директне ударе против режима Башара ел Асада. Стари “рецепт” НАТО бомби, међутим, упозоравају коментатори, тешко је примењљив.
- Рационално је предузети кораке да би се прекинуло крвопролиће и патња у Сирији, после петогодишњег бруталног рата. Статус кво у Сирији не може да опстане - истиче се у документу службеника Стејт департмента који у 10 тачака критикује досадашње акције председника САД Барака Обаме у Сирији и захтева за свргавање Асада.
Амерички дневник “Њујорк тајмс”, који је имао увид у документ, подсећа да је НАТО бомбардовање Југославије “помогло да се лидери те земље приморају на дипломатски споразум у косовском сукобу”. Али лист наглашава да је овај “сценарио” теже спровести у Сирији због учешћа Русије и Ирана у овом конфликту:
- Интервенција би морала да буде довољно снажна да надјача не само Асада, већ и његове руске и иранске помагаче, који су до сада показали спремност да одрже свог савезника на власти. Једини начин на који Обамина администрација може... да превазиђе њихове намере захтевао би у овом тренутку нешто тако екстремно као што су копнене трупе - истиче “Њујорк тајмс”.
Лист закључује да овај документ подједнако говори о фрустрацији и гневу, колико и о алтернативном решењу.
Без решења
- Најзанимљивије је оно што документ не открива. Не говори се о томе како да се превазиђу дубоке поделе чак и међу савезницима о томе како би мир требало да изгледа. Не нуде се законске основе за рат пртив Сирије, које би Русија свакако могла да блокира у УН. И не наводи се како уклонити Асада, а да притом сиријска влада не колабира - закључује амерички дневник.
Извор: Novosti.rs